Specjalnie dla czytelników portalu warsztat.pl odpowiedzi udziela Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Kluczowym kierunkiem działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest prowadzenie nadzoru sanitarnego w celu poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia pracowników przed negatywnym oddziaływaniem szkodliwych i uciążliwych czynników występujących
w miejscu pracy oraz zapobieganie powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych
i zawodowych poprzez sprawowanie zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego
z zakresu zdrowia publicznego. Kontrole obejmują ocenę warunków pracy i narażenia zawodowego pracowników zatrudnionych w różnych gałęziach przemysłu, usług, w tym także w warsztatach samochodowych zatrudniających pracowników.
Organ kontroli zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli, za wyjątkiem wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia, środowiska naturalnego lub podejrzenia popełnienia przestępstwa (art.80 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z poźn. zm.).
Kontrolę przeprowadza się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.
Dokumenty podlegające kontroli w zakładzie pracy to przede wszystkim:
- upoważnienie do reprezentowania firmy przed organem kontroli;
- zaświadczenia lekarskie pracowników (o braku przeciwskazań do wykonywania pracy na stanowisku pracy);
- szkolenia bhp (zaświadczenia);
- oceny ryzyka zawodowego zatrudnionych pracowników;
- rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia i sprawozdania z badań i pomiarów środowiska pracy;
- książka kontroli przedsiębiorcy;
- karty charakterystyki stosowanych substancji chemicznych i ich mieszanin, spis substancji/mieszanin;
- dokumenty przedsiębiorcy (KRS, NIP, Regon);
- umowy w zakresie gospodarki odpadami;
- oraz rejestry prac i pracowników zatrudnionych w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, jak również w kontakcie z czynnikami sklasyfikowanymi jako rakotwórcze lub mutagenne;
- spis stosowanych substancji i mieszanin chemicznych;
- karty charakterystyki stosowanych chemikaliów;
- tabele przydziału odzieży roboczej i ochronnej.
Podczas przeprowadzania kontroli sanitarnej w zakładzie pracy kontrolujący analizuje i ocenia dokumentację przedstawioną przez pracodawcę, dokonuje oględzin kontrolowanego podmiotu, bądź jego części oraz sporządza protokół kontroli sanitarnej. Protokół kontroli sanitarnej sporządzany jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
Komentarze (0)