Inne

Inne

ponad rok temu  05.11.2022, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Jak ukraść 26 katalizatorów samochodowych?

Na ławie oskarżonych Sądu Okręgowego w Sosnowcu zasiądzie 6 osób podejrzanych o przestępstwo kradzieży katalizatorów, uszkodzenie mienia i paserstwo, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu poinformowała o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Sosnowcu aktu oskarżenia przeciwko 6 osobom. Zostali oni oskarżeni o popełnienie w sumie 40 przestępstw m.in. o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieże katalizatorów, uszkodzenia mienia, paserstwa.

Oskarżeni ukraść mieli 26 katalizatorów samochodowych o wartości blisko 36 tysięcy złotych, jednak łączny koszt naprawy uszkodzonych podczas kradzieży pojazdów został oszacowany na ponad 69 tysięcy złotych. Sprawcy przyjęli bowiem dwie metody kradzieży. Albo siłową, tj. przy użyciu liny holowniczej przytwierdzonej do haka pojazdu, którym oskarżeni podróżowali. Albo posługując się szlifierką kątową, czyli wycinając katalizator z układu wydechowego.

Jak ustalono podczas śledztwa, grupa przestępcza działała od sierpnia 2020 roku do września 2021 roku w Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Mierzęcicach i Sosnowcu. Łupem gangu padały pojazdy z niestrzeżonych parkingów. Największym zainteresowaniem cieszyły się katalizatory ze starszych samochodów z silnikiem benzynowym, które skrywają wiele cennych metali szlachetnych: rod, platyna, pallad.

Sprawia trafi teraz do Sądu Okręgowego w Sosnowcu. W akcie oskarżenia znajdzie się najpewniej zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10, natomiast za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat (art. 258 § 1 i 3 k.k.).

Fot. BASF

Komentarze (2)

dodaj komentarz
  • ~ Zakazać handlu katalizatorami 2 ponad rok temu Oskarżenia to jedno a to ile tak naprawdę ukradli to drugie Jeśli to już była zorganizowana grupa z przestępcza to pewnie działało To już od paru nastu lat a nie tylko 2021 dlatego już dawno powinien być zakaz i katalizatorami tak jak z Studziankami czy torami
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ TEDI 1 ponad rok temuocena: 0%  Wyrok 25 lat
    oceń komentarz 0 2 zgłoś do moderacji
do góry strony