- Wspólna debata środowisk branżowych na temat konkurencyjność polskiego i europejskiego przemysłu motoryzacyjnego na międzynarodowym rynku pozwoli wypracować kierunki działań w tym zakresie – to słowa wicepremiera Janusza Piechocińskiego wypowiedziane podczas konferencji „Europejska Motoryzacja”. Spotkanie odbyło się 17 września br. w Ministerstwie Gospodarki.
Jak twierdzi wicepremier, kluczowe dla osiągnięcia tego celu jest konsekwentne wdrażanie innowacji, nowych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych.
- Chcemy, aby przemysł motoryzacyjny aktywnie korzystał z potencjału polskich instytutów i ośrodków naukowo-badawczych – podkreślił szef resortu gospodarki, zaznaczając przy tym, że Ministerstwo Gospodarki konsekwentnie wspiera przedsiębiorców działających w tym obszarze. - Jednym z naszych działań w tym zakresie był cykl konferencji pt. „Motoryzacja-Przemysł-Nauka”, w trakcie których zaprezentowana została solidna oferta polskich uczelni i instytutów skierowana do przemysłu motoryzacyjnego.
Wicepremier podkreślił także znaczenie wspieranego przez resort rozwoju szkolnictwa zawodowego, które w przypadku motoryzacji powinno i zaczyna blisko współpracować z konkretnymi producentami.
- Będziemy wspierać także inicjatywy ukierunkowane na kreowanie warunków, w których produkowane w Europie samochody mogłyby skutecznie konkurować z importowanymi spoza Europy – dodał.
Szef resortu mówił również o potrzebie ustanowienia specjalnego sektorowego programu dla motoryzacji o wielomilionowej wartości:
- Branża motoryzacyjna złożyła w NCBiR tzw. studium wykonalności programu sektorowego pn. INNOMOTO, będące formalnym wnioskiem o ustanowienie programu sektorowego dla motoryzacji. Wartość zgłoszonych wstępnie projektów oceniono na ok. 2 mld zł. W tej sprawie oczekujemy na decyzje NCBiR.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Fot. www.mg.gov.pl
Komentarze (0)