Inne

Inne

ponad rok temu  17.02.2012, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Statystki mówią same za siebie: Polska ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych w UE. W czym dopatrywać się przyczyn?

Badania techniczne
16 proc. posiadaczy samochodów przyznaje, że zdarzyło im się nie zrobić badania technicznego na czas. Co trzecia osoba w tej grupie twierdzi, że bez ważnego badania jeździła nawet ponad 20 dni.

Alkohol
Do prowadzenia "na podwójnym gazie", przynajmniej od czasu do czasu, przyznaje się aż 7 proc. kierowców.
- Jeśli przyjąć, że w Polsce jest ok. 20 milionów kierowców, daje to zatrważającą liczbę 1,4 miliona osób, którym zdarza się kierować pojazdem po spożyciu alkoholu - wyjaśnia Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Opony zimowe
Co siódmy posiadacz samochodu do połowy stycznia br. nie zmienił opon na zimowe. Połowa osób nie zmieniła opon ze względu na brak śniegu, a niemal co piąty - aby zaoszczędzić pieniądze. Natomiast 6 proc. - jak twierdzą - nie miało czasu.
- Używanie opon zimowych jest obligatoryjne w wielu europejskich krajach, np. w Czechach, w Austrii, na Słowacji, w krajach skandynawskich, czy bałtyckich. Także w Polsce powinniśmy zastanowić się nad obowiązkiem ich stosowania, bo zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo na drodze - mówi Jan Sadowski, ekspert ds. ubezpieczeń w Link4.

Pasy bezpieczeństwa
Pasów, przynajmniej od czasu do czasu, nie zapina co drugi posiadacz samochodu, w tym aż 8 procent przyznaje, że bez pasów jeździ regularnie.
Skłonność do zapinania pasów rośnie wraz z wiekiem. Starsi kierowcy korzystają z tego środka bezpieczeństwa zdecydowanie chętniej. Rzadziej pasów używają mieszkańcy wsi.

Badanie "Barometr Ubezpieczeniowy Link4" zrealizowane zostało metodą wywiadu bezpośredniego, w połowie stycznia 2012 roku, przez instytut badawczy IPSOS, na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony