Inne

Inne

ponad rok temu  04.01.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Przygotuj się na kontrolę z Inspekcji Pracy

Ponad 80 tysięcy kontroli zaplanowali na rok 2016 kontrolerzy z Państwowej Inspekcji Pracy. W dużej części – w zakładach pracy w warunkach szkodliwych lub takich, gdzie zapewnienie bezpieczeństwa pracowników powinno być sprawą priorytetową.

Prawdopodobieństwo takiej kontroli jest więc większe, dlatego warto przypomnieć, jak takie kontrole wyglądają, czego dotyczą i jakie prawa mają urzędnicy w naszym zakładzie.

Przedstawiony niedawno plan na rok 2016 PIP-u to, poza różnymi formami edukacji pracowników i pracodawców, liczne działania kontrolne. To, na co przede wszystkim kontrolerzy będą zwracać uwagę, to bezpieczeństwo pracy, ale także temat nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia nadużywania umów prawa cywilnego), a także czasu pracy, w tym w warunkach zagrożenia szkodliwymi czynnikami środowiska zawodowego. Inspektorzy pracy będą też sprawdzać, czy przestrzegane jest prawo wobec pracowników tymczasowych.

Kto może spodziewać się kontroli? Każdy pracodawca i przedsiębiorca, na rzecz którego jest świadczona praca przez osoby fizyczne. Niezależnie, czy to praca na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, o dzieło, czy nawet w ramach własnej działalności gospodarczej pracownika.

W trakcie kontroli inspektor pracy ma prawo do swobodnego wstępu na teren zakładu pracy i do wszystkich pomieszczeń; przeprowadzania oględzin obiektów, maszyn i urządzeń oraz pomieszczeń pracy; żądania od Ciebie pisemnych i ustnych informacji w sprawach objętych kontrolą; wglądu do dokumentacji zakładu pracy; wglądu do akt osobowych; zapoznania się z decyzjami wydanymi przez inne organy kontroli i nadzoru nad warunkami pracy oraz ich realizacją; utrwalenia przebiegu kontroli za pomocą środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku; wykonywania niezbędnych dla celów kontroli odpisów, zestawień lub wyciągów z dokumentów oraz obliczeń i zestawień sporządzanych na podstawie tych dokumentów – może też żądać ich bezpośrednio od Ciebie; sprawdzania tożsamości osób wykonujących pracę lub przebywających na terenie podmiotu kontrolowanego, ich przesłuchiwania i żądania oświadczeń w sprawie legalności zatrudnienia lub prowadzenia innej działalności zarobkowej; korzystania z pomocy biegłych i specjalistów oraz akredytowanych laboratoriów.

Na podstawie: www.pip.gov.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony