Inne

Warto wiedzieć

8 dni temu  14.05.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 4 minuty

Rekordowe inwestycje irlandzkich firm w Polsce

Obecnie około 230 firm irlandzkich eksportuje towary do Polski, a ponad 60 ma tu swoje oddziały zatrudniające 12 tys. pracowników. Także oczywiście w sektorze motoryzacji. Według przedstawicieli irlandzkiego rządu także w tym roku może paść kolejny rekord, jeśli chodzi o wartość wymiany handlowej pomiędzy Irlandią i Polską.

W 2023 r. wartość handlu produktami pomiędzy Irlandią a Polską wyniosła 3 mld EUR, co oznacza wzrost o 7% r/r. Natomiast wymiana usług w 2022 osiągnęła 4,6 mld EUR notując 40% wzrost względem lat wcześniejszych. Według przedstawicieli irlandzkiego rządu także w tym roku może paść kolejny rekord, jeśli chodzi o wartość wymiany handlowej pomiędzy Irlandią i Polską.

15 i 16 maja br. przyleci do Polski Dara Calleary, irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm, który spotka się z przedstawicielami irlandzkich firm, irlandzko-polską społecznością biznesową oraz polskim wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim. Wizyta ministra będzie okazją do dalszego poszerzania współpracy pomiędzy polskimi i irlandzkimi firmami, szczególnie w zakresie nowych technologii i przemysłu.

Jedną z najnowszych irlandzkich inwestycji w Polsce jest krakowskie centrum szkolenia symulatorowo-treningowego linii lotniczych Ryanair. Ośrodek wart 130 mln EUR ma zacząć działać w 2025 r., będzie zatrudniał 150 osób i umożliwiał szkolenie 500 osób. Ryanair, oprócz planowanego ośrodka w Krakowie, posiada również we Wrocławiu centrum technologiczne zatrudniające ponad 200 informatyków i analityków danych oraz jedną z 6 europejskich baz serwisowych dla swoich samolotów.

Irlandzki minister stanu ds. promocji handlu z wizytą w Polsce

Z kolei wzrost wartości eksportu z Polski do Irlandii zapewni w najbliższych latach kontrakt Alstomu z Irlandzkimi Kolejami. W ramach wielomilionowego zamówienia Alstom ma dostarczyć do 750 wagonów w ciągu 10 lat i serwisować je przez 15 lat. Produkowane w katowickiej fabryce Alstom wagony są napędzane elektrycznie i wyposażone w baterie, będą kursowały m.in. pomiędzy Malahide i Drogheda.

- Polska obchodzi w tym roku 20-tą rocznicę przystąpienia do UE i nasza misja handlowa podkreśla pozytywne stosunki polsko-irlandzkie, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch dekad. W Irlandii mieszka obecnie 110 000 Polaków, co stanowi 2,5% ogółu ludności Irlandii, największą mniejszość narodową. W 2023 r. roku wartość handlu produktami pomiędzy Irlandią a Polską wyniosła 3 miliardy euro, co oznacza wzrost o 7% rok do roku, a irlandzkie firmy w Polsce zatrudniają ok. 12 tys. pracowników. Jestem zachwycony możliwością zobaczenia na własne oczy silnych relacji i powiązań handlowych między obydwoma krajami podczas misji handlowej do Wrocławia i Warszawy w tym tygodniu - komentuje Dara Calleary, irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm.

Warto dodać, że oprócz wzrostu wartości handlu produktów, wzrosła też wymiana usług w 2022 r. pomiędzy Polską a Irlandią do 4,6 mld EUR, notując tym samym 40% wzrost względem lat wcześniejszych.

Przy okazji wizyty ministra, irlandzka firma PPI Adhesive Products z Waterford podpisze umowę ramową ze swoimi polskimi klientami – Fibrain oraz Ele-DriveCo, producentem szerokiej gamy okablowania, w tym zaawansowanych rozwiązań światłowodowych oraz dostawcą systemów akumulatorowych do pojazdów elektrycznych i magazynowanie energii. PPI będzie dostarczać im rozwiązania termotransferowe do akumulatorów EV i magazynów energii.

Misje handlowe także w sektorze samochodowym

W ramach misji hadlowej minister Calleary przyjedzie do Wrocławia, gdzie spotka się z polsko-irlandzką społecznością i odwiedzi dwie firmy: D Technology (irlandzkiego producenta etykiet stosowanych m.in. w AGD i przemyśle samochodowym, który od 10 lat ma swoją bazę produkcyjno-logistyczną w Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki) i PM Group (zapewniającą obsługę projektową, inżynierską i zarządzanie realizacją inwestycji przy budowie wysokiej klasy nowoczesnych obiektów przemysłowych. PM Group działa w Polsce 27 lat i zatrudnia ponad 400 osób w biurach we Wrocławiu i Warszawie).

Minister odwiedzi również Warszawę, w której spotka się z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim oraz przedstawicielami spółki Sonalake, która zatrudnia ponad 90 inżynierów oprogramowania i już niebawem otworzy nową siedzibę w Poznaniu. Spółka postrzega Polskę jako rynek wzrostowy, szczególnie w obszarze systemów informatycznych dla operatorów światłowodowych. Sonalake posiada dogłębną wiedzę w tej dziedzinie, ponieważ była jednym z dostawców oprogramowania w ramach Krajowego Planu Szerokopasmowego w Irlandii.

Enterprise Ireland jest irlandzką agenda rządową wspierającą irlandzkie firmy w innowacjach i zwiększaniu eksportu na globalnych rynkach. Enterprise Ireland współpracuje z przedsiębiorcami, firmami, uniwersytetami i funduszami inwestycyjnymi aby rozwijać irlandzką gospodarkę, innowacje i przewagi konkurencyjne irlandzkich firm.  Irlandzka agenda rządowa ma 50 biur w 24 krajach, wspiera ponad 4000 irlandzkich firm. Enterprise Ireland jest też bezpośrednim inwestorem w ponad 3000 irlandzkich firm i regularnie inwestuje w kolejne.

Fot. Enterprise Ireland

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony