Inne

Inne

Artykuł sponsorowany

ponad rok temu  05.07.2022, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 4 minuty

Rodzinny SUV terenowy – czy takie połączenie jest możliwe?

Przestronność SUV-ów sprawiła, że są one często wybierane jako auto rodzinne. Czy dostosowanie ich do potrzeb rodzin nie doprowadziło do utraty cech terenowych? Na jaki model padnie wybór, gdy spytać fachowców?

Przestronne wnętrza, praktyczne bagażniki, wygodne i łatwo konfigurowalne wnętrza sprawiły, że SUV-y stały się częstym wyborem rodzin z dziećmi. Wiele z nich nigdy nie jest wykorzystywanych do jazdy w terenie. W odpowiedzi na potrzeby klientów wielu producentów ogranicza możliwości terenowe swoich modeli. Czy wśród rodzinnych SUV-ów można znaleźć jeszcze terenówkę z prawdziwego zdarzenia?

Rodzinny SUV terenowy: czego oczekują nabywcy SUV-ów?

W założeniu SUV-y miały być samochodami, które poradzą sobie w lekkich warunkach terenowych. Jednak nie tylko miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury docenili możliwości samochodów w tym typie nadwozia. W rezultacie SUV-y są często wybierane jako auto rodzinne. Główne zalety SUV-a, doceniane przez rodziny z dziećmi to: obszerne wnętrze, które w niektórych przypadkach może oferować nawet trzeci rząd siedzeń i konfigurację 7-osobową, a także duży bagażnik; wydajny napęd oferujący odpowiednią moc połączoną z ekonomią jazdy, co często jest osiągane poprzez układ hybrydowy; wygoda użytkowania w mieście, gdyż rodzinne SUV-y sporo czasu spędzają na ulicach metropolii, dlatego powinny oferować zwrotność i łatwość manewrowania.

Wymienione cechy nie przekładają się na parametry terenowe. Jednak wśród rodzin kupujących SUV-a na pewno można znaleźć takie, które oczekują możliwości dojazdu w góry czy nad jezioro, celem czerpania przyjemności z aktywnego wypoczynku.

Czy rodzinny SUV może być dobrą terenówką?

Aby trafnie dobrać model, który sprawdzi się jako rodzinny SUV terenowy, najlepiej wybrać markę słynącą z aut o najwyższych właściwościach terenowych. Land Rover ma w swojej ofercie gamę modeli Discovery, które są dedykowane właśnie rodzinom z dziećmi. Rodzinny SUV terenowy Land Rover DISCOVERY SPORT oferuje wszystko, czego potrzeba do codziennego przemieszczania się po mieście, wygodnego podróżowania na trasie, a do tego wykorzystuje terenowe dziedzictwo marki.

Land Rover DISCOVERY SPORT idealnym wyborem!

Land Rover DISCOVERY SPORT oferuje wszystko, co niezbędne, aby spełnić potrzeby dużej rodziny. Auto ma obszerne wnętrze, które można przystosować do jazdy w siedem osób. Dzięki płaskiej linii dachu zapewnia również ogrom miejsca w bagażniku. Przemyślana konstrukcja nadwozia i zaawansowane technologie pozwalają na łatwe i bezpieczne manewrowanie w mieście. Oprócz tego DISCOVERY SPORT umożliwia jazdę w naprawdę wymagających warunkach terenowych. W jaki sposób osiągnięto tak dużą wszechstronność jednego modelu?

No i ten napęd na cztery koła

Land Rover DISCOVERY SPORT wykorzystuje napęd na cztery koła, który dzięki wieloletniej terenowej tradycji marki pozwala na jazdę w terenie. Moment obrotowy jest na bieżąco rozdzielany pomiędzy przednimi i tylnymi kołami tak, aby cały czas utrzymywać maksymalną przyczepność.

System Terrain Response 2 – dopasowanie trybu jazdy do warunków terenowych

System Terrain Response 2 monitoruje warunki terenowe, aby na bieżąco dobierać odpowiedni tryb jazdy. Dzięki temu samochód utrzymuje optymalne ustawienia podwozia i układu napędowego. W efekcie ten rodzinny SUV nie ustępuje parametrami terenówkom, które nie zostały opracowane pod kątem użytku rodzinnego, a stworzone głównie do jazdy poza asfaltem.

Hill Descent Control – bezpieczny zjazd ze stromych wzniesień

Ten system odpowiada za wsparcie kierowcy podczas zjazdu ze stromego zbocza. Oddzielne hamowanie każdego koła, przy utrzymaniu stałej prędkości zjazdu, pozwala przemierzać górzyste tereny o dużym nachyleniu z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa.

All Terrain Progress Control – stała prędkość w trudnych warunkach terenowych

To rozwiązanie sprawia, że płynna jazda jest możliwa nawet w najtrudniejszych warunkach. W zależności od wybranego trybu, moment obrotowy jest rozdzielany w taki sposób, aby zmaksymalizować przyczepność na śliskich i luźnych nawierzchniach.

Geometria terenowa Land Rovera DISCOVERY SPORT

Podwozie Land Rovera DISCOVERY SPORT zaprojektowano tak, aby oferowało możliwość pokonywania stromych wzniesień oraz głębokich zbiorników wodnych. Umożliwiają to odpowiednio duże kąty: natarcia, zejścia i rampowy, a także odpowiednio duża głębokość brodzenia. Kąt natarcia jest zawarty między nawierzchnią styczną do przedniego koła, a najdalej wysuniętym elementem przedniego zderzaka. Określa on, na jak strome zbocze może wjechać SUV, bez uszkodzenia przedniego zderzaka. W przypadku modelu DISCOVERY SPORT wynosi on 25° (R-Dynamic: 22,8°).

Kąt zejścia jest kątem analogicznym do kąta natarcia, mierzonym w tylnej części nadwozia. Opisuje on, z jak stromego zbocza może zjechać auto, nie naruszając tylnego zderzaka. W modelu DISCOVERY SPORT wynosi on 30,2° (R-Dynamic: 28,2°). Natomiast kąt rampowy opisuje kąt wierzchołka szczytu, jaki można pokonać, nie dotykając go podwoziem. Kąt rampowy SUV-a DISCOVERY SPORT to 20,6° (PHEV: 19,5°). Wartości te Głębokość brodzenia modelu sięga aż 600 mm. Co więcej, dzięki systemowi Wade Sensing, kierowca otrzyma ostrzeżenie, jeżeli głębokość zacznie zbliżać się do maksymalnego poziomu.

GALERIA ZDJĘĆ

Rodzinny SUV terenowy – czy takie połączenie jest możliwe?

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony