Inne

Inne

WYWIADY

ponad rok temu  22.02.2016, ~ Administrator   

Sanepid w warsztacie samochodowym?

Dla wielu z nas kontrole przeprowadzane przez sanepid kojarzą się przede wszystkim z punktami gastronomicznymi. I to błąd, bo okazuje się, że równie prawdopodobna jest kontrola inspektorów sanitarnych w... warsztacie samochodowym.

Jak wygląda taka kontrola i co może być obiektem zainteresowania inspektorów – o tym rozmawiamy ze Zbigniewem Solarzem, rzecznikiem prasowym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

Inspekcja sanitarna w warsztacie samochodowym – to dla wielu właścicieli takich warsztatów dość duże zaskoczenie. Czego dotyczą te kontrole?

Warsztat samochodowy jest zakładem pracy i podlega kontroli, o ile zatrudnieni są pracownicy (min. 1 pracownik). Zakres kontroli wynika z jego profilu. Kontrola warunków pracy może dotyczyć między innymi zagadnień: ryzyka zawodowego, badań lekarskich, pomiarów czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy, stosowanych substancji niebezpiecznych, środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, innych wynikających z obowiązujących przepisów prawa w tym Kodeksu pracy – które powinny być znane każdemu bez wyjątku pracodawcy. Kontroli podlega również zaplecze higieniczno-sanitarne.

Czy kontrole Inspekcji są zapowiadane? Jak się do nich przygotować?

Kontrola przebiega zgodnie z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i jest zapowiadana z wyjątkiem zagrożenia zdrowia i życia zatrudnionych pracowników. Pracodawca winien przedłożyć dokumenty zgodnie z żądaniem Inspektora, co wynika z zapisu art.25 pkt.2 Ustawy o PIS.

Jakie uprawnienia mają inspektorzy? Jakiego typu kary mogą nakładać?

Uprawnienia Inspektora wynikają z ww. przepisów. Inspektor może nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego do wysokości 500 zł.

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Łukaszewicz

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony