Dla wielu z nas kontrole przeprowadzane przez sanepid kojarzą się przede wszystkim z punktami gastronomicznymi. I to błąd, bo okazuje się, że równie prawdopodobna jest kontrola inspektorów sanitarnych w... warsztacie samochodowym.
Jak wygląda taka kontrola i co może być obiektem zainteresowania inspektorów – o tym rozmawiamy ze Zbigniewem Solarzem, rzecznikiem prasowym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.
Inspekcja sanitarna w warsztacie samochodowym – to dla wielu właścicieli takich warsztatów dość duże zaskoczenie. Czego dotyczą te kontrole?
Warsztat samochodowy jest zakładem pracy i podlega kontroli, o ile zatrudnieni są pracownicy (min. 1 pracownik). Zakres kontroli wynika z jego profilu. Kontrola warunków pracy może dotyczyć między innymi zagadnień: ryzyka zawodowego, badań lekarskich, pomiarów czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy, stosowanych substancji niebezpiecznych, środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, innych wynikających z obowiązujących przepisów prawa w tym Kodeksu pracy – które powinny być znane każdemu bez wyjątku pracodawcy. Kontroli podlega również zaplecze higieniczno-sanitarne.
Czy kontrole Inspekcji są zapowiadane? Jak się do nich przygotować?
Kontrola przebiega zgodnie z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i jest zapowiadana z wyjątkiem zagrożenia zdrowia i życia zatrudnionych pracowników. Pracodawca winien przedłożyć dokumenty zgodnie z żądaniem Inspektora, co wynika z zapisu art.25 pkt.2 Ustawy o PIS.
Jakie uprawnienia mają inspektorzy? Jakiego typu kary mogą nakładać?
Uprawnienia Inspektora wynikają z ww. przepisów. Inspektor może nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego do wysokości 500 zł.
Dziękuje za rozmowę.
Rozmawiał Piotr Łukaszewicz
Komentarze (0)