8. Upewnij się, że chłodnica i skraplacz są czyste. Zabrudzenia mogą zakłócać i hamować przepływ powietrza przez te elementy, co redukuje wydajność systemu auto-klimatyzacji. Gdy są zabrudzone, możesz je spłukać np. wężem ogrodowym. Upewnij się też, czy żeberka w skraplaczu są proste i nie spłaszczone. Gdy nie są inaczej uszkodzone, to da się je jeszcze przywrócić do pierwotnego kształtu przy pomocy specjalnych narzędzi.
Uwagi końcowe
1. Upewnij się, że wszystkie deflektory i spoilery w jakie wyposażony jest twój samochód, są na swoim miejscu. Czy nie są przemieszczone, czy uszkodzone przez np. uderzenie w krawężnik podczas parkowania. Zapewniają one właściwą drogę chłodnemu powietrzu do skraplacza i chłodnicy. Niektóre samochody mogą ulec nawet przegrzaniu, gdy te elementy są uszkodzone lub ich brak.
2. Zasłonki i osłony od insektów też mogą tamować właściwy przepływ powietrza. Sprawdź to zanim je zainstalujesz. Mimo że np. nie prowadzą wprost do przegrzewania się samochodu, to mogą wpływać negatywnie na wydajność układu chłodzenia.
Postępowanie wg. wyżej wymienionych zasad powinno zapewnić tobie i twojemu samochodowi właściwe chłodzenie, wydłużyć okres prawidłowej eksploatacji i zapobiec niespodziewanym awariom.
Opracował na podstawie materiałów branżowych
mgr Grzegorz Żywczak
Komentarze (0)