Inne

Inne

ponad rok temu  16.04.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Zawodnicy VW Castrol Cup w sportowych Golfach GTI

Na Torze Poznań rozegrane zostały pierwszy i drugi wyścig pucharu Volkswagen Castrol Cup 2013. Zawodnicy ścigali się w specjalnie przygotowanych Golfach GTI, osiągających maksymalną moc 310 KM (z Push-to-Pass).

W pierwszym wyścigu zwyciężył Mateusz Lisowski, Jan Kisiel wygrał w wyścigu drugim, a liderem klasyfikacji generalnej po pierwszej rundzie został Jakub Litwin. W wyścigach wystartował gościnnie Jerzy Dudek, jeden z najpopularniejszych polskich piłkarzy.

Zawodnicy startowali w wyścigowych Golfach, których specyfikacja opracowana została przez Volkswagen Racing Polska we współpracy z Volkswagen R GmbH oraz Volkswagen Motorsport – działami koncernu, które zajmują się autami sportowymi.

Za bazę do konstrukcji pucharowego VW Golfa posłużył Golf GTI 6. generacji. Został on jednak gruntownie przebudowany i przystosowany do udziału w wyścigach samochodowych.

Pojazd wyposażony jest w jednostkę benzynową 2.0 TSI o mocy 260 KM. Smaku rywalizacji dodaje system Push-to-Pass, którego aktywacja na krótki czas zwiększa moc silnika o dodatkowe 50 KM.

Za zmianę biegów w pucharowych Golfach odpowiada dwusprzęgłowa skrzynia DSG o sześciu przełożeniach. W największym uproszczeniu: przekładnia typu DSG to dwie skrzynie mechaniczne zamknięte w jednej obudowie. Każda ma swoje własne, niezależne sprzęgło. Jedna obsługuje biegi nieparzyste oraz bieg wsteczny, druga zaś – biegi parzyste. Co ciekawe, kierownica wraz z manetkami sterującymi skrzynią biegów są dokładnie takie same, jak w modelu seryjnym GTI.

W wyścigowym Golfie zastosowano hamulce firmy AP Racing. Przednie, wentylowane tarcze mają średnicę 362 mm, a wykonane są w systemie tzw. floating bell (umożliwiają osiowe przemieszczanie tarcz względem punktów mocowania). Dodatkowo hamulce z przodu wyposażono w 6-tłoczkowe zaciski. Z tyłu natomiast wykorzystano jednotłokowy, pływający zacisk hamulcowy i tarczę o średnicy 272 mm. Klocki dostarczyła firma Pagid.

Volkswagen Castrol Cup to cykl wyścigów, które rozgrywane będą w Polsce, Czechach, Austrii, na Węgrzech i Słowacji. W pucharze rywalizować będzie 24 kierowców z 8 krajów. Więcej na: www.volkswagencastrolcup.pl.