Nowe technologie

Wydarzenia

12 dni temu  10.05.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 3 minuty

Silnik spalinowy w Alpine zasilanym wodorem

Dziś Alpine Alpenglow Hy4 nie jest już wyłącznie samochodem koncepcyjnym, lecz pojazdem pokazowym gotowym do jazdy. Zaprojektowanym jako samochód sportowy z karbonowym nadwoziem, 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 2 litrów, turbodoładowanym i rozwijającym moc 340 KM.

Pierwsza, jeżdżąca wersja prototypu Alpine Alpenglow (nazwanego Hy4) będzie zaprezentowana na terenach okalających tor Spa-Francorchamps 10 maja 2024 roku, tuż przed pierwszym, publicznym wyjazdem na tor 11 maja w ramach atrakcji poprzedzających 6-godzinny wyścig długodystansowy TotalEnergies w Spa-Francorchamps. Wszystkie bilety na wydarzenie zostały wyprzedane. Pokaz samochodu odbędzie się również 14 i 15 czerwca 2024 roku podczas 92. edycji 24-godzinnego wyścigu w Le Mans.

„Hydrogen” (wodór), „Hy” i „Four” jako liczba 4 cylindrów

Jako kontynuacja projektu samochodu koncepcyjnego Alpine Alpenglow, zaprezentowanego na paryskim salonie samochodowym w 2022 roku, pokazowy prototyp Alpine Alpenglow Hy4, jeżdżąc na torze, udowadnia, że sportowy duch i zrównoważony rozwój są ze sobą kompatybilne, a dodatkowych wrażeń dostarcza dźwięk pracującego silnika spalinowego. Nazwa samochodu jest połączeniem terminów „Hydrogen” (wodór), „Hy” i „Four” jako liczba 4 cylindrów.

Alpenglow jest obecnie wyposażone w 4-cylindrowy silnik koncepcyjny, stanowiący jeden z etapów prac przed zaprezentowaniem zupełnie nowego silnika 6-cylindrowego zaprojektowanego specjalnie do zasilania wodorem i w całości skonstruowanego przez Alpine. Zostanie on pokazany po raz pierwszy w drugiej, jeżdżącej wersji prototypu, której prezentacja odbędzie się przed końcem tego roku.

Prototyp Alpine Alpenglow Hy4 zasilany wodorem odznacza się jeszcze bardziej dopracowanym designem nawiązującym do przyszłego hypercara łączącego cechy samochodu wyścigowego z wersją drogową. Znajdziemy w nim kabinę dwumiejscową i wiele detali symbolizujących moc i wysokie osiągi, jak przykładowo prawdziwie wyścigowa kierownica i nowe felgi wywołujące skojarzenia z prędkością. Design samochodu wykazuje też liczne kluczowe elementy nadchodzących zmian stylistycznych w samochodach tej marki.

Wodór w światłach reflektorów paryskiego salonu samochodowego

W światłach reflektorów paryskiego salonu samochodowego w 2022 roku Alpine prezentowało swój prototyp Alpenglow jako wyraźne odzwierciedlenie kierunków zmian, jakie marka ta zamierza w przyszłości przyjąć w dziedzinie designu i zrównoważonej innowacji – „matki wszystkich przyszłych Alpine”. Jest to model samochodu będący pierwowzorem uosabiającym już rozpoczęte przez markę prace badawcze nad silnikiem spalinowym zasilanym wodorem do samochodu sportowego z zamiarem uzyskania wysokich osiągów, zarówno w wersjach drogowych, jak i wyczynowych, dających się pogodzić z wysoko postawionymi celami w dziedzinie dekarbonizacji. W ten sposób marka Alpine jest przygotowana na ewentualne, przyszłe zmiany w przepisach.

Po pokazach 10 maja na terenach okalających tor, Alpine Alpenglow Hy4 wykona swoje pierwsze publiczne jazdy na torze 11 maja 2024 roku, przed 6-godzinnym wyścigiem długodystansowym TotalEnergies w Spa-Francorchamps (FIA WEC) oglądanym przez ponad 70 000 widzów na trybunach. Jest to doskonała okazja do pokazania pasjonatom sportu samochodowego, w jaki sposób silnik spalinowy zasilany wodorem może nadal zadowalać dźwiękiem i wibracjami stanowiącymi emocjonalne aspekty samochodu wyścigowego. Wrażenia potęguje wyjątkowy design samochodu Alpine Alpenglow Hy4, jeszcze silniejszy w swym wyrazie w prezentowanej wersji. Alpine Alpenglow Hy4 będzie również prezentowane podczas 92. edycji 24-godzinnego wyścigu w Le Mans, w dniach 14 i 15 czerwca 2024 roku.

Fot. Alpine

GALERIA ZDJĘĆ

Silnik spalinowy w Alpine zasilanym wodorem

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony