ReklamaBilbord - textar 01.10-31.10 Kamila

Pojazdy użytkowe

Pojazdy użytkowe

3 miesiące temu  27.06.2019, ~ Administrator   

Oświetlenie autokaru a wizerunek przewoźnika?

Kontrola stanu technicznego autokaru to jeden ze stałych punktów związanych z wakacyjnymi wyjazdami dzieci i młodzieży. Usterka jednego z elementów oświetlenia przyczyni się do opóźnienia podróży, co też negatywnie może wpłynąć na wizerunek przewoźnika.

- Specyfika pracy pojazdów użytkowych - a więc i autokarów - polega na maksymalnym ich wykorzystaniu. A to oznacza ciągłe obciążenie elementów układu oświetlenia - mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips. - Żarówka halogenowa czy lampa ksenonowa mają przy tym określoną żywotność i do jej przepalenia może dojść w każdej chwili. Dlatego kierowca zawodowy powinien być odpowiednio przygotowany na jej wymianę.

Do takiej sytuacji może dojść także podczas kontroli autokaru dokonywanej na miejscu zbiórki wyjeżdżających na wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży. Inspektor Transportu Drogowego czy Policjant nakaże jej wymianę, co będzie warunkiem wyruszenia w podróż. Warto więc wyposażyć się na taką ewentualność w zestaw żarówek zapasowych.

Profilaktycznie można zapobiec takim sytuacjom dokonując rozważnego wyboru elementów oświetlenia. Na co warto zwrócić uwagę?

W autokarach, podobnie jak w samochodach osobowych czy pojazdach ciężarowych, wciąż przeważają konstrukcje reflektorów głównych wykorzystujących żarówki halogenowe. Podstawowym kryterium wyboru jest więc ich typ - z reguły H4 lub H7. Stosowane są również żarówki pomocnicze H1, H3 czy H11, a nawet znane od dziesięcioleci R2.

Wszystkie powinny charakteryzować się dwoma parametrami. Barwa światła odpowiada za jasność świecenia, im wyższa tym lepsza. Na przykład żarówki Philips MasterDuty i MasterLife mają 3200 Kelwinów, natomiast MasterDuty BlueVision do 3500 K. Jest to równoznaczne ze światłem zbliżonym do dziennego, dodatkowo zapewniają efekt oświetlenia ksenonowego.

Drugą cechą żarówek do autobusów jest trwałość. Pojazdy takie pokonują w krótkim okresie wielokilometrowe trasy, dodatkowo są obciążone pasażerami i bagażami. Wymiana żarówki powinna więc wiązać się z ekonomią - np. żywotność Philips MasterLife została określona do 1200 godzin ciągłego świecenia.

Pochodną od trwałości jest także odporna na wstrząsy i przeciążenia konstrukcja. Philips stosuje wzmocnione mocowanie i trzonek, a także podwójny żarnik i wysokiej jakości szkło kwarcowe.

Statystycznie, bez względu na rodzaj pojazdu, najczęściej wymieniane są żarówki w reflektorach głównych. I to na nich koncentruje się uwaga kierowców, a przecież i światła z tyłu czy kierunkowskazy są w równym stopniu ważne na drodze - dodaje Wioletta Pasionek. - Także ich działanie powinno podlegać systematycznej kontroli, bo to również zaważy na dopuszczeniu autokaru do ruchu. Przedłużający się moment wyjazdu na wakacje to niepotrzebny stres dla dzieci i rodziców oraz organizatorów, jak też niekomfortowa sytuacja dla samego przewoźnika.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony