Pojazdy użytkowe

Pojazdy użytkowe

Artykuł sponsorowany

miesiąc temu  17.04.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Tajemnica płynnej jazdy rozwiązana: dobry amortyzator to podstawa komfortu, stabilności i kontroli jazdy w pojeździe użytkowym

Amortyzatory TRW przechodzą testy laboratoryjne i drogowe, dostosowane do najbardziej ekstremalnych warunków. Fot. ZF

Strona 1 z 2

​​​​​​Kierowcy ciężarówek spędzają w pracy średnio 60 godzin w tygodniu, z czego ok. 50 za kółkiem. Zwiększenie komfortu podczas prowadzenia pojazdów ciężarowych to korzyść nie tylko dla nich samych, ale również dla wszystkich pozostałych użytkowników dróg. Dla kierowców ciężarówek, którzy często pokonują długie trasy, istotne jest utrzymanie komfortu jazdy, aby uniknąć zmęczenia i poprawić ogólną sprawność za kierownicą. Kluczowymi elementami zawieszenia pojazdów użytkowych, mającymi wpływ na powyższe uwarunkowania, są amortyzatory.

 • Amortyzator, jako element tłumiący zawieszenia, jest jedną z najważniejszych części odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i komfort jazdy.
 • Nowoczesna technologia, inżynierska precyzja i gwarancja najwyższej jakości sprawiają, że amortyzatory TRW dostarczane przez firmę ZF Aftermarket są doskonałym wyborem dla flot transportowych i kierowców, wymagających najlepszych rozwiązań.
 • Dzięki zaawansowanym technologicznie procesom testowym i produkcyjnym amortyzatory marki TRW spełniają surowe standardy jakości OE
 • Amortyzatory, podobnie jak wszystkie części eksploatacyjne w samochodzie, ulegają zużyciu, należy więc pamiętać o ich regularnej kontroli przeprowadzonej w profesjonalnym warsztacie

Wymagania stawiane amortyzatorom pojazdów ciężarowych są bardzo wysokie i dotyczą wielu aspektów. Z jednej strony mają za zadanie tłumić wstrząsy w kabinie i zapewniać komfort, chroniąc jednocześnie kierowcę i pojazd. Z drugiej – muszą gwarantować wystarczającą stabilność pojazdu i redukcję wstrząsów, które mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo transportowanego ładunku. Optymalne rozwiązanie wymaga zatem inżynierskiej precyzji projektowania, najlepszych i wytrzymałych materiałów oraz dostosowania do najnowszych technologii motoryzacyjnych. Te wymagania od dziesięcioleci spełniają amortyzatory marki TRW, światowego lidera w dziedzinie produktów do układu hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia.

Dlaczego amortyzatory TRW są tak skuteczne?

TRW to marka o ugruntowanej pozycji rynkowej, którą osiągnęła dzięki innowacyjności, wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo oraz zaawansowanym metodom testowania produktów. Bogactwo oferty zapewnia doskonałe dopasowanie do danego modelu pojazdu oraz dostosowanie do indywidualnych wymagań i zapotrzebowania kierowców, warsztatów i właścicieli flot.

Amortyzatory TRW, dzięki zaawansowanym technologicznie procesom testowym i produkcyjnym spełniają surowe standardy produktów Original Equipment, co w praktyce oznacza:

 • Najwyższej jakości zawory tłokowe i wytrzymałe miski zaworów, które podnoszą wydajność podczas eksploatacji i odporność na zniszczenia w ekstremalnych warunkach.
 • Hartowane i polerowane tłoczyska amortyzatorów, pozwalające uzyskać o 20% gładszą powierzchnię i ułatwiające stałe smarowanie uszczelnienia. To przekłada się na redukcję tarcia
 • i zwiekszenie trwałości, a tym samym wydłużenie okresu eksploatacji amortyzatorów TRW w stosunku do innych produktów na rynku.
 • Płytkowe zawory tłokowe amortyzatora wykonane z dokładnością do 0,01 mm, zapewniające znacznie wyższy poziom precyzji tłumienia w porównaniu do tradycyjnych zaworów sprężynowych. To gwarantuje krótszy czas reakcji, a więc znaczącą poprawę parametrów użytkowych, większe bezpieczeństwo i komfort jazdy.
 • Kompletny program testów laboratoryjnych i drogowych, dostosowany do każdych warunków, zapewniający spełnienie wszystkich kluczowych elementów eksploatacyjnych:
 • Komfort akustyczny kierowców i pasażerów
 • Doskonałą trwałość, sprawdzaną w testach wytrzymałościowych
 • Szczelność, badaną testami dynamicznymi
 • Doskonałe zachowanie na drodze testowane podczas jazd próbnych na torze
 • Stabilność również na drogach wyboistych, potwierdzoną unikalnym testem sprężystości „push/pull out”

Zalety są jednoznaczne – kierowcy mogą cieszyć się dużo większym komfortem jazdy, zwłaszcza w zmiennych warunkach drogowych czy na nierównej nawierzchni, a odpowiednio dopasowana siła tłumienia ma wpływ na mniejsze zmęczenie kierowcy. Dodatkowo zniwelowanie wstrząsów chroni delikatną elektronikę zainstalowaną w kabinie pojazdu oraz przewożony ładunek. Dobrej jakości, sprawne amortyzatory to także bezpieczeństwo na drodze, gdyż przyczyniają się do skrócenia drogi hamowania poprzez ich wpływ na przyczepność kół do nawierzchni.

Kompleksowe podejście do produktu i potrzeb klienta

W zestawach amortyzatorów TRW zawarte jest wszystko, co potrzebne, aby w szybki i prosty sposób przeprowadzić montaż części, w tym kompletne instrukcje montażu oraz zestawy akcesoriów. Wybór amortyzatorów TRW przekłada się nie tylko na komfort kierowców, ale także na pracę warsztatów i korzyści dla właścicieli i menadżerów flot pojazdów użytkowych i autobusów.

Wymiana amortyzatorów w odpowiednim terminie może przyczynić się do zredukowania kosztów serwisowych i utrzymania pojazdu. Wynika to z faktu, że zaniedbane amortyzatory mogą prowadzić do szybszego zużycia innych elementów pojazdu takich jak części zawieszenia lub ogumienie, co z kolei generuje dodatkowe koszty napraw. Kiedy amortyzatory są w dobrym stanie dzięki regularnym wymianom, warsztaty mogą sprawniej zdiagnozować usterki związane z innymi elementami pojazdu, a to ułatwia planowanie i przeprowadzanie skutecznych napraw. Dobrej jakości amortyzatory chronią także inne elementy pojazdu, takie jak opony, układ kierowniczy czy zawieszenie przed nadmiernym zużyciem. co zmniejsza ryzyko awarii. To istotne zwłaszcza dla flot pojazdów, dla których unikanie kosztownych napraw jest kluczowe dla efektywnego zarządzania flotą, płynności transportu i obniżenia kosztów eksploatacji.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony