Pojazdy użytkowe

Pojazdy użytkowe

4 miesiące temu  30.01.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Winiety – czym są, do czego służą, gdzie obowiązują?

Winiety to system opłat drogowych pobieranych od kierowców za przejazd po wybranych odcinkach dróg. Służą one pokryciu kosztów budowy, utrzymania i modernizacji tych dróg. Dowiedz się więcej na ich temat i oblicz, ile kosztuje przejazd autostradami!

 1. Winiety elektroniczne – nowoczesne rozwiązanie

 2. Gdzie w Polsce obowiązują winiety?

 3. Numer rejestracyjny pojazdu – dlaczego jest ważny?

 4. Elektroniczny system poboru opłat

Winiety elektroniczne – nowoczesne rozwiązanie

W Polsce od 2021 roku obowiązują wyłącznie elektroniczne winiety. Oznacza to, że kierowcy nie muszą już kupować i umieszczać papierowych nalepek na szybie. Zamiast tego opłata za przejazd pobierana jest automatycznie przy bramkach wjazdowych – po odczytaniu numerów rejestracyjnych pojazdu.

System elektronicznych winiet działa w oparciu o kamery i czujniki rozmieszczone na płatnych odcinkach dróg. Rozpoznają one tablice rejestracyjne przejeżdżających samochodów i sprawdzają w bazie danych, czy dla danego pojazdu została uiszczona opłata za przejazd. Jeśli nie, system automatycznie nalicza opłatę, którą kierowca powinien uiścić w ciągu 3 dni.

Gdzie w Polsce obowiązują winiety?

W Polsce opłaty winietowe obowiązują na wybranych odcinkach autostrad A2 i A4 o łącznej długości około 760 km. Są to odcinki zarządzane przez GDDKiA. Docelowo planowane jest rozszerzenie systemu winiet na wszystkie autostrady i drogi ekspresowe w kraju. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i pojazdów ciężarowych.

Istnieją dwa rodzaje winiet: winieta tygodniowa oraz winieta roczna. Winieta tygodniowa kosztuje 15 zł i uprawnia do przejazdu wyznaczonymi odcinkami dróg przez okres 7 dni. Z kolei winieta roczna kosztuje 60 zł i obowiązuje przez cały rok kalendarzowy.

Zobacz więcej na: https://autostrady.com.pl/winiety/

Numer rejestracyjny pojazdu – dlaczego jest ważny?

Chcesz opłacić winietę elektroniczną? Nie obejdzie się bez ważnego numeru rejestracyjnego pojazdu. To właśnie na jego podstawie system identyfikuje przejeżdżające auto i sprawdza, czy została uiszczona opłata.

Tablice rejestracyjne składają się z ciągu znaków zawierających:

 • dwuliterowy kod województwa,
 • trzycyfrowy kod powiatu,
 • trzy litery lub cyfry stanowiące numer porządkowy,
 • dwuliterowy sufiks np. TX czy WX.

Cały numer rejestracyjny musi być czytelny i dobrze widoczny. Nie może być zasłonięty ani zabrudzony, gdyż utrudni to jego odczytanie przez system kamer. Brak możliwości zidentyfikowania tablicy może skutkować nałożeniem kary za brak wniesienia opłaty winietowej.

Elektroniczny system poboru opłat

Elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami oparty jest o nowoczesną infrastrukturę. Składają się na nią:

 • kamery – montowane nad jezdnią odczytują tablice rejestracyjne pojazdów z dokładnością 98%;
 • czujniki ruchu – wykrywają zbliżające się pojazdy;
 • system centralny – baza danych zawierająca informacje o opłaconych winietach;
 • interfejs płatności – umożliwiający opłacenie winiety przez internet.

Całość połączona jest szybką siecią przesyłu danych. Pozwala to na automatyczne pobieranie należnych opłat od kierowców korzystających z płatnych odcinków dróg. Dla użytkowników oznacza to wygodę i oszczędność czasu.

Wprowadzenie elektronicznego systemu winiet to duże ułatwienie zarówno dla kierowców, jak i administratorów dróg. Wiąże się to z szeregiem korzyści, takich jak automatyzacja procesu poboru opłat, wygoda dla podróżnych czy niższe koszty administracyjne. Docelowo opłaty drogowe mają się pojawić na wszystkich autostradach i drogach ekspresowych w kraju.

źródło: artykuł nadesłany

Komentarze (0)

dodaj komentarz
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony