Mowa o 6-cylindrowym, rzędowym silniku wysokoprężnym rodziny D08, common rail, spełniającym normę emisji spalin Euro 4 o mocy 240 kM i maksymalnym momencie obrotowym 925 Mn przy obrotach 1200-1800 r/min.
Udostępnienie eksponatu studentom Politechniki Krakowskiej zapoczątkowało współpracę placówki z niepołomicką fabryką pojazdów ciężarowych MAN.
- Dla placówek akademickich niezwykle istotna jest stała współpraca z zakładami przemysłowymi, ponieważ stwarza to szansę na dostosowanie programu nauczania do wymagań i potrzeb jednostek przemysłowych – powiedział podczas uroczystości wręczenia dziekan Wydziału Mechanicznego, prof. dr hab. inż. Leszek Wojnar. - Współpraca z fabryką pojazdów ciężarowych stwarza uczelni możliwość aktualizacji wiedzy, a pozyskanie obiektów badań z przemysłu – unowocześnia akademicką bazę laboratoryjną. Otrzymany od MAN silnik spalinowy pozwoli studentom na poznanie najnowocześniejszych rozwiązań z techniki motoryzacyjnej.
- Kooperacja z uczelniami wyższymi jest dla MAN szczególnie ważna – stwierdził dr Aleksander Susanek, prezes zarządu firmy MAN Trucks, produkującej w Niepołomicach pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej. - Możemy przekazywać doświadczenia i wiedzę techniczną, a jednocześnie, pozostając w bezpośrednim kontakcie z profesorami, doktorantami i studentami uczestniczyć w przeprowadzanych badaniach naukowych. Współpracując z uczelniami wyższymi w przyszłości możemy pozyskać wysoko wykwalifikowanych młodych absolwentów uczelni
Koncern MAN jest przedsiębiorstwem z ponad 250-letnią historią. Chlubą przedsiębiorstwa jest silnik wysokoprężny skonstruowany w roku 1897 przez Rudolfa Diesela we współpracy z inżynierami MAN. Wynalazek ten zmienił świat i znacząco wpływa na mobilność nie tylko statków i kolei, ale również pojazdów użytkowych, czy też osobowych.
Komentarze (0)