Pojazdy użytkowe

Pojazdy użytkowe

miesiąc temu  15.03.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Wymiana części w układzie klimatyzacji pojazdów ciężarowych - kompleksowy poradnik

Highway Automotive w kategorii klimatyzacji oferuje 440 produktów, które pokrywają ponad 1100 numerów OE. Fot. Highway Automotive

O ile w samochodach osobowych klimatyzacja jest elementem komfortu, o tyle w kabinach ciężarówek stanowi absolutną konieczność. Znacząco wpływa na poziom skupienia kierowcy i efektywność jego pracy.

Bez sprawnej klimatyzacji trudno będzie namówić jakiegokolwiek kierowcę zawodowego do pracę za kółkiem na dalekiej trasie. Klimatyzacja używana w odpowiedni sposób stwarza dogodne warunki do pracy i odpoczynku. Kiedy kabina pojazdu jest miejscem pracy, tym bardziej mścić się będzie pobłażanie w kwestii zabiegów gwarantujących perfekcyjne zarządzanie temperaturą. Kluczowa jest trafna ocena i skuteczne zabiegi, aby układ klimatyzacji był wydajny oraz w pełni sprawny.

Przeglądy i naprawy klimatyzacji w samochodach ciężarowych są wykonywane częściej niż w przypadku aut osobowych. Wszystko jednak zależy od faktycznej eksploatacji ciężarówek, ale przynajmniej raz w roku należy zdiagnozować działanie układu. Warsztat powinien przeprowadzić wtedy dezynfekcję i odgrzybianie parownika, wymienić filtry i – jeśli zajdzie potrzeba - uzupełnić czynnik chłodzący. Układ klimatyzacji należy przepłukać po stwierdzeniu, że jest on zablokowany, przestał działać lub jeżeli awarii uległ osuszacz. Wymiana osuszacza powinna zatem odbywać się zawsze po każdym rozszczelnieniu i awarii sprężarki. W przypadku gdy klimatyzacja działa bez zarzutu, osuszacz należy wymieniać średnio, co 2 lub 3 lata.

Aby układ klimatyzacji działał optymalnie, czynnik chłodniczy, olej oraz precyzyjne mechanizmy wewnętrzne układu, muszą być czyste i pozbawione wilgoci. Tylko wówczas układ może utrzymywać odpowiednie parametry ciśnienia i temperatury. Troska o niepogorszenie układu klimatyzacji podyktowana jest także wartością pojazdu na rynku wtórnym. I tu dochodzimy do zagadnienia jakości użytych części eksploatacyjnych i zamiennych.

Firma Highway Automotive rozwija portfolio produktów skupiając się na układach chłodzenia, klimatyzacji, częściach silnikowych, sensorach, układach kontroli emisji spalin i innych obszarach związanych bezpośrednio z pracą silnika.

Oferta Highway Automotive to kompletny program produktów z szeroko rozumianej klimatyzacji i termiki dla samochodach ciężarowych, autobusów i maszyn roboczych. Asortyment ten składa się z produktów wysokiej jakości, które są testowane, kontrolowane na każdym etapie produkcji i spełniają wysokie wymagania produktów OE. Nierzadko nawet przewyższają żywotnością produkty stosowane na pierwszy montaż. Z takiej legendarnej trwałości słyną m.in. skraplacze do popularnych modeli ciężarówek Volvo FH i DAF X105 oraz 106, które poddano dodatkowym procesom zabezpieczenia antykorozyjnego. Oferta skraplaczy marki Highway Automotive obejmuje ponad 120 referencji, co odpowiada liczbie ponad 250 katalogowych części OE dla pojazdów ciężarowych używanych w naszym kraju, by wspomnieć markę DAF, Iveco, MAN, Mercedes, Scania, Volvo.

Solidna konstrukcja opakowań, wraz z dodatkową ochroną wewnątrz pudełka zapewnia transport bez uszkodzeń

Gama produktów Highway Automotive to także profesjonalne wsparcie dla specjalistów z rynku aftermarket. Przykładowo, aby instalacja wspomnianego skraplacza przebiegła sprawniej, więc nie powodowała niepotrzebnych i kosztownych przestojów w przyszłości, zaleca się podczas demontażu uszkodzonego skraplacza dokładne sprawdzić stan elementów mocujących. Jeśli widoczna jest rdza, należy ją usunąć. Dobrze jest też zabezpieczyć antykorozyjnie miejsce montażu. Mając na uwadze ryzyko drgań i naprężeń – mocowanie nowego skraplacza nie można wyginać czy rozciągać, ani w inny sposób próbować „dopasowywać” do miejsca montażu. To nie skraplacz ma być dopasowany do miejsca montażu, ale miejsce montażu przygotowane pod nową część. Obowiązkowa jest wtedy także wymiana wszystkich uszczelek, a przed montażem nowych należy zwilżyć oringi olejem przeznaczonym do sprężarek klimatyzacji.

Firma Highway Automotive gwarantuje maksymalne pokrycie parku pojazdów ciężarowych. To nie tylko części do układu klimatyzacji: sprężarki, skraplacze, osuszacze, zawory rozprężne, parowniki, dmuchawy. To także chłodnice, wentylatory i sprzęgła wentylatora, zbiorniki wyrównawcze, chłodnice oleju, chłodnice retardera, intercoolery – słowem wszystko co potrzebne dla chłodzenia silnika, a też dla kontroli emisji spalin (systemy EGR, czujniki tlenków azotu NOX).

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony