Patenty w warsztacie

temat miesiąca

Lakiernictwo i blacharstwo

Patenty w warsztacie

ponad rok temu  10.04.2017, ~ Administrator   

Car wrapping. Jak robić to dobrze? [TEMAT MIESIĄCA]
Strona 1 z 2

Patent na oryginalny wygląd auta? Folia! Jak z pomocą folii zmienić auto nie do poznania zdradza Michał Słaboszewski, mistrz Polski w car wrappingu 2017.

Styl rodem z NASCAR, niepowtarzalna kolorystyka, a przy tym dodatkowa ochrona dla lakieru. 

Oryginalne wzornictwo, wyjątkowa kolorystyka, niebanalny styl. Auta niczym z „Szybkich i wściekłych”? Teraz takim samochodem może cieszyć się każdy z nas – dzięki car wrappingowi.

Mistrzowski wygląd

Na oklejanie, kojarzone do niedawna głównie z samochodami firmowymi, decydują się kolejni prywatni użytkownicy. – Chcą coś zmienić w swoim aucie, wyróżnić się z tłumu, przejść szaloną metamorfozę. Klienci są zafascynowani tym, jak łatwo mogą zmienić samochód w prawdziwe dzieło sztuki – mówi Michał Słaboszewski, mistrz Polski w car wrappingu 2017. Wystarczą ciekawy pomysł, specjalna folia i niezbędne narzędzia m.in. solidna opalarka i pirometr. Dokładna temperatura odgrywa ważną rolę w cały procesie.

Nie za ciepło, nie za zimno

Liczy się zarówno temperatura pomieszczenia, w którym wykonujemy car wrapping (powinna wahać się od 21 do 23°C ), jak i temperatura folii.

- Podgrzanie folii opalarką Steinel do 50 stopni pozwala jej uzyskać niezbędną rozciągliwość – formować ją, naciągać, uzyskiwać nietypowy kształt. Jednak dopiero podgrzanie jej do 100 stopni sprawi, że ta straci tendencję do kurczenia i aktywuje się umieszczony pod nią specjalny klej – mówi Radosław Koźba, product manager w Lange Łukaszuk. - Osiągniętą temperaturę można dokładnie sprawdzić przy pomocy pirometra.

Kwestia rozgrzania folii ma niebagatelne znaczenie w przypadku, gdy wykonany car wrapping nie spełnia naszych oczekiwań. Niewłaściwe nałożenie folii można dowieść ściągając ją z samochodu i analizując, czy klej został przegrzany czy też nie dość rozgrzany przez operacją. Jaką folię wybrać?

Wybierz swój styl

Tu otwiera się całe spektrum możliwości. – Można wybierać spośród folii matowych, satynowych, błyszczących, chromowanych, aż po carbon czy szczotkowane aluminium. Możliwości oklejania są praktycznie nieskończone – tłumaczy Michał Słaboszewski.

Car wrappingowi można poddać każde auto (od samochodu dostawczego po eleganckie sportowe modele), okleić je całe lub wybrany fragment np. samą maskę czy lusterka. Co ważne, proces jest całkowicie odwracalny – decydując się na folię, można ją zmienić kiedy tylko się znudzi i to bez żadnego wpływu na oryginalny lakier.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Nikolas 1 11 miesięcy temu No ja właśnie ostatanio zamówiłem płynną folię z Full Dipa i tez dostałem taki pistolet:D radocha jak za dzieciaka, ale efekt znacznie lepszy!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony