Nowoczesny Warsztat Lakierniczy

Warsztat Blacharsko-Lakierniczy

ponad rok temu  06.12.2022, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

AkzoNobel na rzecz zmniejszenia śladu węglowego

Partnerzy łańcucha wartości połączyli siły z AkzoNobel w dziedzinie rozwiązań cyrkularnych, wydajności procesów i redukcji rozpuszczalników, aby wspólnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w łańcuchu wartości farb i powłok.

Rozpoczęty w 2019 roku program Paint the Future to globalny ekosystem innowacji oparty na współpracy AkzoNobel. Jest to odważna inicjatywa mająca na celu przyspieszenie, przetestowanie, wprowadzenie i skalowanie pomysłów i rozwiązań dla branży farb i powłok. Paint the Future prowadzi różnorodne programy mające na celu przyspieszenie innowacji. Początkowo otwarty na startupy, szybko został rozszerzony na dostawców i innych partnerów łańcucha wartości.

Po niedawnym Discovery Day, podczas którego zaprezentowano wyniki i wnioski z pierwszej fazy firmowego wyzwania Paint the Future Collaborative Sustainability Challenge, powołano pięć zespołów. W ten sposób rozpoczęto kolejną fazę pionierskiej inicjatywy realizowanej wspólnie z 28 partnerami AkzoNobel od maja 2022 r. Wśród partnerów znaleźli się: klienci, dostawcy, organizacje pozarządowe i reprezentanci środowiska akademickiego. Zespoły pracują nad możliwymi rozwiązaniami mającymi pomóc w ograniczeniu zmian klimatycznych.

Zespoły czeka realizacja pięciu projektów. AkzoNobel będzie zaangażowany w następujące działania:

• rozwiązania cyrkularne – zwrócenie uwagi branży powłok na zrównoważony rozwój i dążenie do znalezienia wskaźników opartych na propozycji wartości, które można wykorzystać do pomiaru zrównoważonego rozwoju produktów i promowania zrównoważonych wyborów;

• wydajność procesów – pomoc dostawcom surowców we wdrożeniu nowych, przełomowych technologii, które umożliwiają zrównoważone rozwiązania produktowe i równomiernie rozkładają ryzyko w całym łańcuchu wartości;

• emisje rozpuszczalników – wsparcie sektora powłok stosowanych w przemyśle stoczniowym w dostarczaniu na rynek produktów o minimalnym zastosowaniu rozpuszczalników; kampania na rzecz rozwiązań służących szybszej dekarbonizacji łańcucha wartości.

Rozwijane będą również następujące dwa projekty:

• rozwiązania cyrkularne – pomoc łańcuchowi wartości farb i powłok w zwiększaniu roli zrównoważonych surowców. Pomóc w tym ma ustanowienie ram kategoryzacji i wspólnego zrozumienia korzyści płynących ze stosowania zrównoważonych surowców, ale też obecnych ograniczeń w ich zastosowaniu;

• emisje rozpuszczalników – pomoc partnerom w europejskim łańcuchu wartości farb i powłok w przyczynianiu się do redukcji emisji rozpuszczalników. W tym celu kluczowe jest ujawnianie potwierdzonych przez strony trzecie danych na temat zużycia rozpuszczalników jako danych pomagających w ocenie ich cyklu życia.

Fot. AkzoNobel

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony