Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Artykuł sponsorowany

9 miesięcy temu  25.09.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Alkohol a prowadzenie pojazdów – ile trzeba odczekać, aby jeździć autem?

W Polsce i innych krajach europejskich prowadzenie samochodów po spożyciu alkoholu jest zabronione. Osoby, które dopuszczają się takiego czynu, mogą narazić się na karę grzywny, utratę uprawnień do kierowania, a nawet pozbawienie wolności. Kiedy można wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu? Zobacz poniższy poradnik dla kierowców.

Jeśli chcesz prowadzić samochód, ale wybierasz się na zakrapianą imprezę – po prostu zrezygnuj z picia alkoholu. To najlepszy sposób, aby uniknąć problemów z prawem. Niestety nie da się precyzyjnie określić, ile trzeba odczekać, aby móc prowadzić auto. Tutaj przydatny jest alkomat online, choć ten podaje tylko orientacyjny czas potrzebny do wytrzeźwienia.

Jak działa alkomat online? Krok po kroku

Zasada działania alkomatu online jest wyjątkowo prosta. To internetowe narzędzie, które pomaga w obliczeniu orientacyjnego czasu potrzebnego do całkowitego zredukowania stężenia alkoholu we krwi. Aby ocenić potrzebny czas, wystarczy, że przejdziesz kilka kroków.

  1. Wybierz swoją płeć – to ma wpływ na procesy metaboliczne organizmu, a więc i wynik obliczeń.

  2. Podaj ilość oraz moc wypitego alkoholu. Tu możesz dodać kilka pozycji.

  3. Określ jak długo trwało spożycie trunków z zawartością alkoholu i podaj, ile godzin
    od czasu dokonywania obliczeń zakończono spożycie.

Na podstawie tych informacji alkomat online będzie w stanie wskazać uśrednioną wartość promili w Twoim organizmie. Dzięki temu dowiesz się, czy jesteś trzeźwy i możesz spokojnie wsiąść za kierownicę swojego auta.

Czy można przyśpieszyć metabolizm alkoholu w organizmie?

Na pewno każdy kierowca choć raz w swoim życiu zastanawiał się, w jaki sposób przyśpieszyć procesy metaboliczne, aby wyzbyć się alkoholu z organizmu. Niestety domowe sposoby nigdy nie są skuteczne, a czasem mogą dawać nawet mylne wrażenie, że alkohol nie oddziałuje już na nasz organizm.

Trawienie alkoholu zajmuje od kilku do kilkunastu godzin, zależnie od: wieku, płci, wagi, kondycji fizycznej oraz indywidualnych procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Jedyne skuteczne sposoby, które mogą nieco wspomagać pozbycie się alkoholu to: odpowiednie nawodnienie, szybki prysznic, aktywność fizyczna oraz kroplówki.

Prowadzenie auta po spożyciu alkoholu – jakie są konsekwencje?

W Polsce za prowadzenie pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu grozi kara w wysokości co najmniej 2500 złotych. Dotyczy to kierujących, którzy dopuścili się kierowania autem z wynikiem od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. W przypadku wartości większych niż 0,5 promila kierującemu grozi kara pozbawienia wolności.

Warto też dodać, że za takie przewinienia funkcjonariusz policji jest zobowiązany nałożyć karę w wysokości 15 punktów karnych. Alternatywnie sprawa może zostać skierowana do sądu, gdzie grozi ryzyko wydania zakazu kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Pamiętaj, jeśli zamierzasz spożywać alkohol, spróbuj chociażby orientacyjnie ocenić, kiedy legalnie możesz prowadzić auto – do tego przyda Ci się prosty alkomat online.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ kadels 1 5 miesięcy temu Bo większej ilości odczekuję dobę. Polecam produkowanie alkoholu na własną rękę, to słuszny kierunek - https://alembik.eu/... Sklep ze sprzętem do alkoholi domowych Alembik ma wszystko, co potrzebne, aby zacząć. Ale wiadomo - to musi nas kręcić.
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony