Warto wiedzieć

Inne

ponad rok temu  28.09.2022, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

ASO marki ŠKODA przedłużają żywot akumulatorów do 15 lat

ŠKODA przedstawia sposób na zapewnienie drugiego życia akumulatorom wykorzystywanym w pojazdach elektrycznych. Po eksploatacji w samochodach bardzo dobrze sprawdzą się one jako stacjonarne magazyny energii.

Korzystać z tego rozwiązania będą przede wszystkim dealerzy ŠKODY, którzy wykorzystają zgromadzoną w ten sposób energię do ładowania samochodów elektrycznych lub na przykład oświetlenia i klimatyzowania salonów i punktów serwisowych marki. Wydłuży to cykl życia akumulatorów do 15 lat i skutecznie zmniejszy ich ślad węglowy.

Akumulatory zasilające całkowicie elektryczną rodzinę modeli ENYAQ iV, a także modele hybrydowe typu plug-in SUPERB iV, OCTAVIA iV oraz OCTAVIA RS iV, po eksploatacji w pojazdach dostają w ŠKODZIE drugie życie. Będą one mogły zostać wykorzystane przez dealerów marki w formie stacjonarnych systemów magazynowania energii elektrycznej, która może zostać użyta m.in. do zasilania stacji ładowania samochodów elektrycznych, oświetlenia, klimatyzacji w showroomach czy w serwisach. Pojemność takich jednostek wynosi do 300 kWh, dzięki czemu możliwe jest zaopatrywanie w energię także stacji szybkiego ładowania o mocy do 150 kW.

Systemy magazynowania mogą przechowywać nadwyżkę zielonej energii elektrycznej, która jest generowana np. przez system fotowoltaiczny dealera. Zgromadzona w ten sposób energia jest dostępna w każdej chwili - niezależnie od pogody czy aktualnego obciążenia lokalnej sieci energetycznej. Każda stacjonarna jednostka magazynująca jest skalowalna, a akumulatory w niej można łatwo wymieniać. Według planów, w najbliższych latach powstanie ponad 4 tys. takich urządzeń.

Wyniki projektu pilotażowego przeprowadzonego w Pradze wykazały, że pojemność akumulatorów wykorzystywanych ponownie w systemach magazynowania spada jedynie o ok. 2% rocznie.

Fot. ŠKODA

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ Alfred 1 ponad rok temu Wszyscy tylko zmniejszają ślad węglowy a a wraz z nim znikł całkowicie ślad rozumu. Europa zfiksowała całkowicie, tego już nie można słuchać
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony