Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Autoelektryka

Wydarzenia rynkowe

8 miesięcy temu  20.10.2021, ~ Rafał Dobrowolski   

Automatyzacja linii produkcyjnych w Wamtechnik

Platforma chmurowa besmart.vision sterująca robotami współpracującymi usprawni montaż pakietów bateryjnych do pojazdów elektrycznych.

Atende Industries Sp. z o.o. podpisało umowę z Wamtechnik Sp. z o.o., producentem pakietów bateryjnych do pojazdów elektrycznych, na uruchomienie stanowiska montażu modułów bateryjnych w oparciu o roboty współpracujące (coboty) sterowane przez platformę besmart.vision. Platforma besmart.vision wykorzystująca głębokie uczenie maszynowe pozwala na inteligentne sterowanie robotami i wykonywanie przez nie czynności zarezerwowanych do tej pory wyłącznie dla ludzi takich jak np. rozpoznawanie typu i położenia przedmiotów w przestrzeni trójwymiarowej. W przypadku opisywanego wdrożenia robot, dzięki besmart.vision, będzie w stanie samodzielnie rozpakowywać opakowania z ogniwami bateryjnymi, wykonywać ich diagnostykę i umieszczać docelowych obudowach (tzw. cell holder’s). Po uruchomieniu stanowiska operator nie będzie musiał wykonywać najbardziej żmudnej części procesu produkcyjnego i skupi się jedynie na ważnych czynnościach związanych z uruchomieniem modułu.

Stanowisko oparte o inteligentną robotykę zostanie uruchomione w modelu usługowym, obejmującym dostarczenie dwóch robotów współpracujących (cobotów) oraz usługę sterowania nimi za pośrednictwem chmury besmart.vision. Automatyzacja stanowiska montażu pakietów bateryjnych umożliwi Wamtechnik zapewnienie stałej wysokiej jakości produkcji, maksymalizację wydajności oraz zwiększenie efektywności ekonomicznej procesu.

Inteligentna robotyka stanowi jedną z podstawowych technologii operacyjnych Przemysłu 4.0, bez której nie będzie możliwy oczekiwany przełom w produkcji. Ułatwienie zastąpienia ludzi robotami w procesach produkcyjnych ma szczególne znaczenie wobec wyzwań współczesnego świata, którym są m.in. epidemie o zasięgu globalnym oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (dostosowanie rytmu produkcji do profilu produkcji energii). Platforma besmart.vision dla inteligentnej robotyki, rozwijana od kilku lat w Atende Industries, ma znacząco pomóc w tej transformacji

- Automatyzacja jest w obecnych czasach jednym z kluczowych wyznaczników innowacyjności linii produkcyjnych. Stale inwestujemy w rozwój zakładu produkcyjnego, zwiększenie wydajności pracy, poprawa parametrów, stabilizacja procesów zachodzących podczas montażu baterii jest dla nas jednym z głównych, założonych celów na najbliższe lata. Automatyzacja oraz robotyzacja linii produkcyjnych idealnie wpasowuje się w realizację tych celów. Zamierzamy wspólnie z firmą Atende Industries poszerzać zakres współpracy licząc, że ten projekt będzie zalążkiem do kolejnych. Świat stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie projektowania i produkowania pakietów bateryjnych, nie tylko w zakresie pojazdów elektrycznych, ale zasilania dla szeroko pojętego przemysłu. Automatyzacja linii wspiera nas w tych wyzwaniach - mówi Dariusz Czepiel Vice Prezes Zarządu firmy Wamtechnik.

Kooperacja firm

Wamtechnik jest jednym z największych i czołowych assemblerów pakietów bateryjnych w Europie. Firma od niemalże trzydziestu lat działa na rynku polskim i europejskim produkując dedykowane pakiety bateryjne dla przemysłu. Jest specjalistą w zakresie produkcji baterii litowych i litowo-jonowych. Posiada autoryzacje takich producentów jak Panasonic czy Saft Batteries. Wamtechnik współpracuje ze światowymi liderami branży, dystrybuując ich baterie i akumulatory (PANASONIC, SAFT BATTERIES, LG CHEM, SAMSUNG, EVE, ARTS ENERGY).

Atende Industries to spółka z sektora informatycznego i wysokich technologii dostarczająca od ponad 10 lat innowacyjne rozwiązania dla Przemysłu 4.0. Działalność Atende Industries koncentruje się na rozwoju platform chmurowych dla Przemysłu 4.0, takich jak platforma besmart.vision dla inteligentnej robotyki oraz besmart.energy – platforma dla nowoczesnej energetyki rozproszonej. Spółka opracowała i wdrożyła oprogramowanie dla systemu AMI dla największego systemu inteligentnego opomiarowania w Polsce zrealizowanego przez Energa-Operator (1.4M liczników).

Fot. Wamtechnik sp. z o.o.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony