Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

20 dni temu  16.04.2021, ~ Administrator   

Awaria w samochodzie - ile średnio wydajemy na naprawę?

Jak pokazują statystyki, w Polsce zarejestrowanych jest ok. 30 mln samochodów, z czego większość to auta osobowe. Ich średni wiek wynosi 13 lat, podczas gdy w Unii Europejskiej wskaźnik ten znajduje się na poziomie 10 lat. Polacy jeżdżą więc dość starymi samochodami, co przekłada się wprost na wydatki na różnego rodzaju naprawy. Ile one kosztują? Jak dużą część budżetu przeznaczamy na wizyty u mechanika? W artykule poszukujemy odpowiedzi na te pytania.

Kosztowne życie polskiego kierowcy

Nie tylko relatywnie stare auta, ale również wciąż w wielu miejscach kiepska infrastruktura drogowa sprawia, że Polacy relatywnie często odwiedzają mechaników. Drogi znajdują się w szczególnie złym stanie w niewielkich miejscowościach – na wsiach i małych miasteczkach – a właśnie ich mieszkańcy posiadają statystycznie najwięcej samochodów. Wynika to z konieczności dotarcia do większych miejscowości, do których często można się dostać wyłącznie własnym samochodem ze względu na brak komunikacji publicznej.

Choć konkretne wydatki na naprawy samochodu zależą od indywidualnego przypadku, to przeprowadzone wśród kierowców badania na zlecenie serwisu internetowego dla mechaników pozwalają na spojrzenie na tę kwestię w ogólnym przekroju społeczeństwa, jak również w odniesieniu do różnych grup społecznych. Podane do wiadomości statystyki wskazują, że polski kierowca wydaje rocznie na różnego rodzaju naprawy 1360 zł, czyli nieco ponad 110 zł miesięcznie. Gdy pojawia się konieczność oddania auta do mechanika, a brakuje Ci niezbędnej kwoty, możesz zaciągnąć pożyczkę ratalną, o której więcej informacji znajdziesz pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-na-36-miesiecy/.

Średnie koszty napraw

Powyższa kwota dotyczy ogółu kierowców, dlatego warto bardziej wgłębić się w wyniki badań, aby je uszczegółowić. Otóż koszty zależą w dużej mierze od rodzaju samochodu, ponieważ modele z segmentu A, B i C są znacznie tańsze w naprawach niż egzemplarze z klasy wyższych. Różnice są naprawdę spore, ponieważ naprawy małego auta miejskiego kosztują średnio 886 zł rocznie, podczas gdy samochodu z klasy G aż 2471 zł. Na koszty usług mechaników wpływa również wiek pojazdu. Jak wynika z badania, największe wydatki na naprawy generują modele w wieku od 4 do 10 lat, co wynika z faktu, że nie są już objęte gwarancją, a ich nowoczesne wykonanie wymaga od mechanika wiedzy i doświadczenia, co przekłada się na wysokie koszty usługi.

Co interesujące, na wysokość wydatków na naprawy auta wpływa także wiek kierowcy. Mianowicie największe koszty z tego tytułu dotyczą najmłodszych zmotoryzowanych – podczas gdy osoby z grupy18-24 lat płacą rocznie za naprawy 1407 zł, kierowcy w wieku powyżej 55 lat zaledwie 829 zł. Może to wynikać z jednej strony z bardziej obciążającego dla samochodu stylu jazdy, a z drugiej z faktu, że młodzi kierowcy kupują tańsze i starsze, a więc wymagające większych nakładów finansowych samochody.

Z uwagi na to, że do mechaników trafiają samochody coraz bardziej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym, warsztaty muszą się profesjonalizować i inwestować w nowoczesny sprzęt. W efekcie na rynku pozostają wyłącznie ci mechanicy, którzy nadążają za rynkowymi zmianami i potrzebami klientów.

Jeżeli w najbliższym czasie czeka Cię naprawa auta, ale brakuje Ci pieniędzy na ten cel, potrzebną kwotę możesz pożyczyć w banku lub firmie pożyczkowej. Zobacz najlepsze oferty chwilówek online na sowafinansowa.pl, porównaj je z pożyczkami ratalnymi i kredytami i wybierz najlepszy produkt!

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Gokart 1 17 dni temu Jaja sobie robicie kto to liczył. Zrobic obsługę filtry +olej bez napraw to jest kwota okolo 700 zl.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony