Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

16 dni temu  21.09.2022, ~ Administrator   

Będzie protest w Warszawie. Kilka stacji zawiesza na ten czas działalność!

Podobny protest odbył się w listopadzie ubiegłego roku. Nie przyniósł skutku.

29 września 2022 r. mija 18 rocznica opublikowania rozporządzenia określającego wysokość opłat za badania techniczne. Przez ten czas opłaty nigdy nie były waloryzowane.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów informuje:

- Planujemy manifestację 29 września w 2022 roku w Warszawie. Otrzymaliśmy pozytywna decyzję UM Warszawa o rejestracji zgromadzenia. Rozpoczynamy zbiórką od godziny 11:00 na Pasażu W. Szymborskiej a następnie o godzinie 12:00 przejdziemy ulicami E. Platter, Wspólną oraz Chałubińskiego przed Ministerstwo Infrastruktury. W czasie trwania protestu, to jest w godzinach od 12 do 15 część Stacji Kontroli Pojazdów w Warszawie ostrzegawczo nie będzie przeprowadzała badań technicznych pojazdów - czytamy na stronach PISKP.

W ciągu ostatnich 18 lat, od czasu ustalenia obecnie obowiązujących stawek za badania techniczne, do dziś o 340% wzrosło minimalne wynagrodzenie, zmieniła się stawka VAT z 22 na 23%, a inflacja liczona na koniec 2021 r. wzrosła o przeszło 51%.

- Strach pomyśleć jaki będzie odczyt inflacji na koniec 2022 roku. W tym czasie bardzo zwiększyły się koszty prowadzenia działalności. Zbliżający się okres zimowy nie napawa optymizmem z racji drastycznych podwyżek za ogrzewanie i prąd - informuje PISKP.

Opłata przez 18 lat jest niezmienna. Jej wysokość jest zamrożona. Dla przedsiębiorcy 98 zł brutto za badanie techniczne samochodu osobowego ma obecnie zupełnie inną wartość niż w 2004 roku. Teraz mamy diametralnie inne realia gospodarcze! Przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów są w potrzasku. Gdy koszty im stale rosną, nie mogą nic zrobić, ponieważ wysokość opłat jest określona na sztywno urzędowo. Ta sytuacja powoduje, że wiele stacji kontroli pojazdów zaczyna bankrutować. Z informacji uzyskanych z CEP wynika, że pierwszej połowie tego roku zamknięto 152 stacje.

Druga połowa roku nie napawa optymizmem. Szacuje się, że około 25% wszystkich podstawowych stacji kontroli pojazdów może zakończyć swoją działalność. Zamykają się także stacje okręgowe.

W sytuacji gdy wielu przedsiębiorców walczy o przetrwanie, planuje się wprowadzenie zmian w systemie badań technicznych, które mogą wygenerować koszty nie do udźwignięcia dla przedsiębiorców.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów od dawna podejmuje działania na rzecz waloryzacji i urealnienia wysokości opłat za badania techniczne.

- Nie jest to łatwe, ponieważ podwyższenie stawek nie jest decyzją merytoryczną, tylko polityczną. Protestowaliśmy już w listopadzie zeszłego roku, licząc na to, że rządzący wysłuchają apeli i argumentów branży. Czas minął, nie było reakcji. Musimy po raz kolejny zamanifestować, że już dłużej na waloryzację czekać nie możemy! Może być po prostu za późno - informują przedstawiciele izby.

Szczegółowe informacje na temat protestu, zapisy uczestników oraz dokładny program spotkania na stronach Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ TEDI 1 15 dni temuocena: 100%  Nie wezmę udziału w proteście, najpierw musi skończyć się klepanie przeglądów metodą Reksia, a skoro powstają nowe to znaczy że dalej jest to dochodowy biznes. Stacje tylko przy serwisach, w przeciwnym razie to się nigdy nie skończy
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony