Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

9 miesięcy temu  09.10.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

CEPIK 2.0 startuje już w listopadzie. Duuużo zmian

4 lata pracy, wiele problemów po drodze, ale wreszcie jest. Senat ostatecznie przegłosował nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która w życie wejdzie już 13 listopada 2017 roku. Jest jednak pewne „ale”: nie wszystkie nowe funkcjonalności będą dostępne od razu, część z nich zostanie uruchomiona dopiero w czerwcu 2018. 

Najważniejsza zmiana związana z wprowadzaniem nowego systemu tyczy się okresowych badań technicznych. Od listopada osoba przyjeżdżająca autem „na przegląd” będzie musiała uiścić opłatę PRZED przystąpieniem do badania. Następnie diagnosta będzie zobowiązany do wprowadzenia wszystkich danych do systemu i przesłania ich do bazy CEP. Wpis do dowodu rejestracyjnego zostanie dodany dopiero, gdy baza potwierdzi otrzymanie danych. 

Najbardziej kontrowersyjna decyzja? Jeżeli przegląd zakończy się wynikiem negatywnym, to ta informacja również trafi do bazy wraz z opisem, co było przyczyną. Jeżeli badanie przerwie sam właściciel samochodu, to ten fakt również zostanie odnotowany. 

Do systemu trafią również informacje o ustawionych zabezpieczeniach na pojeździe (np. zajęcia komornicze) co jest bardzo ważne z punktu widzenia kupującego.

Nowe przepisy zmieniają również rozumienie pojęcia „szkody istotnej”. Jeżeli taka zostanie stwierdzona przez Ubezpieczyciela, to ten będzie zobowiązany przekazać tę informację do systemu. Szkoda istotna to taka, która ma realny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Mowa tu o uszkodzeniach np. układu nośnego, hamulcowego czy też kierowniczego. 

Nowe regulacje to również możliwość szybszej realizacji czynności służbowych przez Straż Graniczną. Od listopada będą oni mogli zatrzymać dowód rejestracyjny i pozwolenia czasowe na prowadzenie pojazdów. Efekt? Szybsze kontrole drogowe bez potrzeby wzywania innych służb.

Wpisy dotyczące informacji o zastawach oraz o szkodach istotnych wejdą w życie dopiero od 4 czerwca 2018 roku. Pozostałe - już od 13 listopada br. 

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 31

 • 9
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 6
  POINFORMOWANY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 5
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ @28cali 2 9 miesięcy temuocena: 50%  Czemu tak późno! Nie rozumiem dlaczego po Polskich drogach widuje się auta z dziurami w progach, ba - bez progów..
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Andrzej 1 9 miesięcy temuocena: 67%  Więc od listopada będzie to dalej wygladało tak: - Panie "Janku' chciałbym zrobić przegląd - Panie "Andrzeju" najpierw musi pan zaplacić -Panie "Janku" dla mnie to bez róznicy i tak nie wjeżdżam na stanowisko
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony