Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

ponad rok temu  28.02.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Co to jest leasing konsumencki? Zalety, wymagania, wysokość rat

Myślisz o nowym samochodzie, ale nie masz wystarczających środków na koncie? Wcale nie musisz brać kredytu czy decydować się na najem długoterminowy! Rozwiązaniem dla Ciebie może być leasing konsumencki. Dowiedz się wszystkiego o tej formie finansowania nowych i używanych aut.

Co to jest leasing konsumencki?

Nowe auto - zarówno to prosto z salonu, jak i używane - to spory, jednorazowy wydatek. Nie każdy może sobie pozwolić na zebranie odpowiedniej sumy. Zakup samochodu wiąże się również z ubezpieczeniem pojazdu, a to dodatkowy koszt, przed którym nie da się uchronić.

Sposobem na sfinansowanie zakupu może być leasing konsumencki nazywany również prawnym lub osobowym. Chociaż stereotypowo mówi się, że jest to forma dostępna wyłącznie dla przedsiębiorców, to w tym wydaniu mogą z niego korzystać też osoby fizyczne, które nie prowadzą własnej firmy.

Warto wiedzieć:
Leasing konsumencki łączy cechy kredytu gotówkowego oraz dzierżawy. W Polsce obowiązuje od 2011 roku dzięki ustawie deregulacyjnej.

Taka forma leasingowa pozwala na jeżdżenie nowym lub używanym autem bez wkładu własnego. Korzystający może wnieść wpłatę wstępną w wysokości do 30%, ale nie jest to obowiązkowe. Warto jednak wiedzieć, że da się w ten sposób obniżyć wysokość miesięcznej raty. To dobra alternatywa dla kredytu, pożyczki czy dzierżawy.

Zalety leasingu konsumenckiego:

 • minimum formalności,
 • skrócona procedura,
 • konkretna umowa na kilkanaście miesięcy,
 • indywidualnie dopasowane, równe raty,
 • mnogość aut do wyboru (nowych lub używanych),
 • możliwość zmiany pojazdu co kilka lat,
 • brak konieczności wykupu samochodu,
 • różne opcje zakończenia umowy leasingowej.

Leasing konsumencki oznacza pełne wsparcie finansującego w zakresie ubezpieczenia samochodu oraz wszelkich napraw - zakres zależy od proponowanej oferty. W przypadku oferty Automarket.pl możesz wybrać wariant Basic, który obejmuje koordynację likwidacji szkód lub rozszerzoną opcję Comfort dodatkowo gwarantującą samochód zastępczy, pomoc serwisową czy wymianę opon. O OC, AC oraz NWW należy dopytać już doradcę.

Kto może zdecydować się na leasing konsumencki?

Z leasingu konsumenckiego może skorzystać każda osoba fizyczna, jeśli ma odpowiednie możliwości finansowe. Chociaż warunki są korzystniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego czy pożyczki, a raty niższe to finansujący wciąż musi sprawdzić, czy korzystający zarabia wystarczająco dużo.

Zawsze przed podpisaniem umowy weryfikowana jest zdolność kredytową. W przeciwieństwie do procedur bankowych wpis do BIK (Biuro Informacji Kredytowych) jest niepotrzebny, dlatego procedura jest uproszczona, a formalności mniej. Przychody także mogą być niższe, co sprawia, że szansa na otrzymanie pozytywnej oceny jest wyższa.

Jak działa leasing konsumencki?

Leasing konsumencki sprawia, że korzystający wcale nie musi sięgać po swoje oszczędności, aby jeździć nowym albo nowszym (używanym) samochodem. Osoba decydująca się na taką formę finansowania nie musi spłacić całej wartości auta, a jedynie część. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy po zakończeniu umowy dochodzi do wykupu pojazdu zgodnie z ustaloną na początku ceną. Leasing obejmuje wyłącznie okres korzystania z pojazdu, a koszty pokrywają miesięczne raty dopasowane do możliwości leasingobiorcy.

Co wpływa na wysokość raty:

 • wartość samochodu,

 • opłata wstępna,

 • długość trwania umowy,

 • limit kilometrów (w skali roku),

 • dodatkowe usługi np. ubezpieczenie.

Jaka jest różnica między leasingiem konsumenckim a kredytem? W trakcie obowiązywania umowy właścicielem auta pozostaje finansujący. Korzystający jest wyłącznie jego użytkownikiem przez okres wyznaczony w dokumentach. Z takiej formy finansowania szczególnie chętnie korzystają osoby, które lubią co jakiś czas zmieniać auto i nie chcą przeznaczać na nie zgromadzonych oszczędności na koncie. Umowę zawsze można przedłużyć albo zdecydować się na podpisanie nowej, jeśli na rynku pojawi się nowy, interesujący pojazd.

Czy trudno ubiegać się o leasing konsumencki?

Proces wnioskowania o leasing konsumencki zależy od sytuacji finansowej zainteresowanej osoby. Wysokość przychodów oraz miesięczny budżet decydują o tym, czy korzystającego stać na spłatę dodatkowego zobowiązania. Leasing nie obciąż jednak zdolności kredytowej, co może być ważne dla osób, które myślą np. o hipotece.

Warto wiedzieć:
Ze względu na uproszczoną procedurę zdolność kredytowa może być wyższa niż w przypadku danych przedstawianych przez bank.

Jakie dokumenty są niezbędne przy leasingu konsumenckim:

 • dokument tożsamości (dowód osobisty),

 • zaświadczenie o zatrudnieniu (umowa),

 • potwierdzenie miesięcznych dochodów (PIT, wyciągi z banku),

 • wniosek leasingowy.

Warto też pamiętać, że koszty leasingowe są przeważnie niższe, iż w przypadku kredytu. Auta z formalnego punktu widzenia należy do finansującego, który zyskuje również dzięki odpisom amortyzacyjnym, co potęguje ogólne przychody firmy.

Dla korzystającego natomiast leasing wiąże się to z dodatkowymi kosztami np. ubezpieczeniem. Osoby fizyczne nie mogą również odpisać VAT-u ani uwzględnić rat w kosztach uzyskania przychodu. Niemniej jednak wciąż leasing konsumencki powoduje, że można jeździć wymarzonym samochodem jak swoim przy ograniczeniu miesięcznych wydatków.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

dodaj komentarz
do góry strony