Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

26 dni temu  21.05.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Co z tym CEPiK? Od 10 lat w budowie. Krytyczna ocena NIK

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) – od ponad 10 lat wciąż jest w budowie. Dlaczego to tyle trwa i dlaczego wciąż nie działa tak, jak powinien? Sprawie przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli.

W raporcie NIK czytamy m.in., że użytkownicy narzekają na czasochłonność wprowadzania danych i wyszukiwania informacji czy też niezgodność między informacjami, które ich dotyczą, a tymi które znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

- Minister Cyfryzacji wprawdzie zapewnił utrzymanie i rozwój systemu, jednak nie zawarto umowy na realizację kluczowego elementu projektu „Modernizacja CEPiK”, który ma rozszerzyć i scentralizować źródła danych, a także poprawić funkcjonalność systemu, umożliwiając np. elektroniczne złożenie wniosku o uzyskanie prawa jazdy, rejestrację pojazdu czy zawarcie umowy dotyczącej jego sprzedaży - podają kontrolerzy NIK.

Fundusze na inne cele

- Fundusz CEPiK utworzono by gromadzone na jego rachunku pieniądze służyły do budowy, utrzymania i modernizacji CEPiK. W okresie objętym kontrolą tak się stało tylko w 2018 r., kiedy to wydatki Funduszu w wysokości ponad 84,5 mln zł przeznaczono wyłącznie na zadania związane z rozwojem i funkcjonowaniem systemu. Po zmianie przepisów, w latach 2019-2023 (do końca czerwca) z Funduszu finansowano także wydatki na inne cele, głównie związane z informatyzacją państwa. Stanowiły one od niemal 36% do 77,5% ogółu poniesionych przez Fundusz kosztów -

podaje NIK.

W pokontrolnych wnioskach do premiera NIK apeluje o podjęcie działań, które " zapewnią finansowanie z Funduszu CEPiK wyłącznie zadań związanych z systemem informatycznym CEPiK zgodnie z pierwotnym celem ustanowienia Funduszu". Przekazano też wnioski do Ministra Cyfryzacji. Pełen raport znajdziecie TUTAJ.

na podstawie: NIK

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony