Warto wiedzieć

Części i regeneracja

Ogumienie

Warto wiedzieć

Wydarzenia

ponad rok temu  07.03.2019, ~ Administrator   

Czas wiosennego serwisu aut już wkrótce. Porady Elit Polska
Strona 1 z 2

Zbliżający się sezon wiosenny to dobry moment dla kierowców na przygotowanie samochodu do użytkowania podczas tej pory roku. Każde auto wymaga gruntownej kontroli oraz - w razie potrzeby - wymiany elementów eksploatacyjnych. O czym pamiętać w kontekście przygotowań do wiosny, by cieszyć się efektywną i bezpieczną jazdą?

W czasie zimy standardową praktyką drogowców jest posypywanie dróg specjalną solą, przeznaczoną do rozpuszczania lodu. Miesza się ona zazwyczaj z błotem pośniegowym i zalega na ulicach. Efektem ubocznym jest osiadanie tej „mieszanki” na podwoziach samochodów. Najbardziej narażonymi miejscami są progi, felgi oraz elementy zawieszenia. Sól drogowa po dłuższym czasie może powodować korodowanie tych elementów, dlatego szczególnie istotne jest, by jak najszybciej się ich pozbyć. Najlepiej nada się do tego myjnia bezdotykowa z lancą o wysokim ciśnieniu. Strumieniem wody możemy błyskawicznie zmyć szkodliwą sól. Warto pamiętać, by podczas mycia nie skupiać się tylko na tym co widać, ale oczyścić także dolne części progów i elementy układu zawieszenia. Mycie auta na świeżym powietrzu uwarunkowane jest oczywiście temperaturą, która powinna być na plusie. W innym razie warto skorzystać z zabudowanej myjni automatycznej, która od razu wysuszy samochód.

Ogólne sprawdzenie stanu technicznego

W kontekście przygotowania auta do wiosny warto sprawdzić jego ogólny stan techniczny. Najbardziej narażone na usterki są elementy układu kierowniczego i zawieszenia. Zimą z uwagi na wszechobecny śnieg i słabą widoczność niejednokrotnie zdarza się nam wjechać w dziurę, która może przyspieszyć zużycie takich podzespołów. W razie ich wymiany należy pamiętać o skontrolowaniu geometrii, która jest obligatoryjną czynnością serwisową po każdej ingerencji w układzie zawieszenia. Warto zweryfikować także stan hamulców oraz układu wydechowego. Dobrym pomysłem będzie wybranie się w tym celu do stacji diagnostycznej, która dysponuje odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi. Opcjonalnie można skorzystać z usług warsztatu, który obejrzy samochód na podnośniku i da nam jasną informację, czy jakieś elementy wymagają naprawy lub wymiany – radzi Tomasz Góra, menadżer ds. rozwoju sieci serwisowych z firmy Elit Polska.

Zmiana opon na letnie 

W okresie od listopada do lutego większość kierowców decyduje się na jazdę na oponach zimowych. Charakteryzują się one inną mieszanką gumy, która – w przeciwieństwie do opon letnich - twardnieje w dodatnich temperaturach. Zjawisko to przyspiesza zużycie opon zimowych, co obniża bezpieczeństwo jazdy oraz naraża nas na niepotrzebne wydatki. Takie opony trzeba będzie zmieniać częściej, dlatego przy temperaturze ok. 6 st. C warto założyć już opony letnie. Decydując się na opony używane pamiętajmy, by skontrolować ich stan (ewentualne odkształcenia, pęknięcia materiału), wiek (najlepiej do 5 lat) oraz głębokość bieżnika (minimalnie 2 mm). Wystrzegajmy się przy tym tanich zamienników, które zazwyczaj nie zapewniają odpowiednich właściwości jezdnych i szybko się zużywają. Opony to tak naprawdę jedyne elementy, które bezpośrednio łączą nasz samochód z jezdnią, więc ich jakość jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Tagi: Elit Polska,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Rob 1 ponad rok temu W jaki sposób stacja klimatyzacji wymienia olej w układzie klimatyzacji ? Żyję z tego a nie miałem o tym pojęcia... Otóż: Stacja zasysa czynnik wraz ze znajdującym się w nim olejem (ok. 20 ml) i uzupełnia tę samą ilość (w zależności od maszyny). Często układy zawierają od 80 do 280 ml oleju NIE WYMIENIA CAŁEGO OLEJU W UKŁADZIE !!! Kpina
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony