Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

27 dni temu  02.09.2020, ~ Administrator   

Czy downsizing to dobra droga w budowie silników?
Strona 1 z 2

Producenci silników samochodowych prześcigają się w pomysłach na udoskonalenie swoich modeli. Nowoczesny silnik powinien ważyć mniej, być bardziej „eko”, ale jednocześnie mocniejszy, spalać mniej paliwa, mieć coraz lepsze parametry. Czy zmniejszanie pojemności przy jednoczesnym wysilaniu w celu podniesienia wydajności (downsizing) to konieczność?

Dla jednych downsizing jest jednoznaczny z zastępowaniem dużych silników małymi i wyposażaniem ich w turbosprężarki w celu zapewnienia dużej mocy. Dla innych jest to synonim ekologicznej przemiany, jaka od kilku lat ma miejsce również w motoryzacji. Zarówno jedni, jak i drudzy mają trochę racji, jednak z punktu widzenia inżynierii, mechaniki i teorii budowy maszyn – sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Istotą downsizingu silników jest zmniejszanie pojemności jednostki napędowej przy jednoczesnym zachowaniu podobnych parametrów mocy i momentu obrotowego lub nawet znaczącego ich polepszenia. Tutaj pojawia się funkcja turbodoładowania. Istotnym elementem idei downsizingu silników jest element „eko” – czyli zmniejszenie zużycia paliwa.

Zmniejszanie pojemności silników spalinowych – trend czy konieczność?

Dlaczego producenci starają się zmniejszać silniki spalinowe? Odpowiedź wydaje się prosta. Duże jednostki napędowe są drogie w utrzymaniu, palą dużo paliwa, mają mniejszą sprawność w stosunku do nowych – wysilonych. Poza tym nie są ekologiczne. Małe pojemności stały się modne kilka lat temu. Aktualnie ze względu na obowiązujące normy Unii Europejskiej czy też regulacje ubezpieczeniowe dot. OC silniki o małych pojemnościach są tańsze.

Obecnie w Europie przyjmuje się, że silniki o pojemności do 1,5 litra to tzw. małe silniki. Są one najpopularniejsze wśród użytkowników nowych i kilkuletnich samochodów osobowych. Średnie pojemności to przedział o wartościach od 1,6 do 2,5 litra. Silniki duże to obecnie te powyżej 2,5 litra.

Turbodoładowanie małych jednostek – czy to ma sens?

Z punktu widzenia mechaniki i fizyki silnik o małej pojemności generuje mały moment obrotowy. Chcąc zachować parametry zbliżone lub nawet lepsze do starszych, dużych pojemnościowo konstrukcji należy zastosować turbosprężarkę.

Turbodoładowanie zapewni nam większą moc jednostki, niższe spalanie w średnim zakresie obrotów, a także zwiększy moment obrotowy. Nie zmniejszy się jednak spalanie w wysokim zakresie obrotów. Mniejsza będzie także trwałość bloku silnika i jego elementów (tj. korbowodów, tłoków, głowicy). Nie mamy też co liczyć na większą żywotność silnika w porównaniu z silnikami bez turbodoładowania.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony