Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

3 miesiące temu  22.01.2022, ~ Administrator   

Czy można wyciągnąć samochód z zaspy przy pomocy haka?

Początek zimowego sezonu z okazji ferii zimowych w Polsce, zachęca ludzi do wyjazdów w tereny górskie i podgórskie. To właśnie tam kierowcy są szczególnie narażeni na opady śniegu, które w połączeniu z wiatrem, mogą tworzyć zaspy. Osunięcie się samochodu do śnieżnej pułapki jest częstym widokiem na parkingach górskich kurortów. 

Oczywiście brak przyczepności kół do nawierzchni jest powodem problemów z wyjazdem z zaspy. W związku z tym musimy zrobić wszystko, żeby odzyskać tarcie i wyjechać ze śnieżnej pokrywy. W rajdach terenowych stosuje się specjalne aluminiowe podkłady, które podkłada się pod koła. Amatorskim rozwiązaniem są dywaniki gumowe lub podsypany pod koła piasek.

To w połączeniu z ruchem samochodu w przód i w tył przy pomocy jego bezwładności, jeśli mamy auto z manualną skrzynią biegów, gdzie wymuszamy ruch w jedną stronę, a następnie pozwalamy autu wrócić do poprzedniej pozycji, powinno być efektywnym działaniem. W nieco trudniejszej sytuacji są kierowcy z automatyczną skrzynią biegów, ponieważ długotrwałe zmienianie biegów z pozycji D na R może doprowadzić do przegrzania się przekładni.

Czy podczas wyciągania auta z zaspy można korzystać z haków Steinhof?

Jeśli wszystkie inne sposoby zawiodą, trzeba skorzystać z pomocy drugiego pojazdu i wyciągnąć auto z zaspy przez holowanie. Służą do tego fabryczne zaczepy, które stabilnie utrzymują linkę i zabezpieczają przed jej zeskoczeniem. Jest to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na wyciągnięcie innego pojazdu z zaspy. Jeśli samochód ich nie ma - zginęły zaczepy, gwinty są zardzewiałe, wówczas można użyć haka Steinhof. W sytuacjach awaryjnych, jaką jest wyjazd z zaspy, można stosować rozwiązania doraźne.

Wytrzymałość głowicy haka jest na tyle duża, że może posłużyć ona do zaczepienia liny holowniczej, jednak hak holowniczy nie został do tego zbudowany. W związku z tym działamy nieco na własne ryzyko, choć jest ono niewielkie.

Pamiętaj, aby przed próbą wyciągnięcia samochodu z zaspy sprawdzić solidność mocowania liny holowniczej. Dobrym pomysłem jest również odsunięcie ludzi postronnych od pojazdów, aby w sytuacji zerwania się liny nikomu nic się nie stało. Gdy wszystko jest już gotowe, należy naciągnąć powoli linę. Dopiero wtedy można bezpiecznie przystąpić do wyciągania auta z zaspy.

Tagi: Steinhof,

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony