ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Wydarzenia rynkowe

ponad rok temu  27.10.2017, ~ Administrator   

Dlaczego firmy wybierają auta z napędem alternatywnym?
Strona 1 z 2

Samochód z napędem alternatywnym oznacza nie tylko niższe koszty eksploatacji, ale również – co jest nie mniej istotne – wzmacniają wizerunek firmy posiadającej flotę takich pojazdów. Dlaczego polscy przedsiębiorcy decydują się na ekologiczne napędy?

Jak podkreślają specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych – do tej pory mieliśmy do czynienia głównie z silnikami spalinowymi, które były napędzane ropą naftową i gazem. Obecne zmiany na rynku motoryzacyjnym idą w kierunku energii elektrycznej i wodoru. Zmiany w świadomości kierowców potwierdzają dane przygotowane przez LMC Automotive – na koniec dziewiątego miesiąca 2017 roku udział samochodów z silnikami Diesla na całym rynku samochodów nowych Europy Zachodniej wyniósł 45,3 proc. To około 4,4 pp. mniej niż w analogicznym okresie – czytamy w opracowaniu przygotowanym przez SAMAR. W samym wrześniu udział aut zasilanych olejem napędowym zmalał o 5,4 pp do poziomu 42,5 proc.

Rynek samochodów hybrydowych mocno w górę

„Prowadzimy obserwację na rynku paliw alternatywnych i przeprowadziliśmy badania pod kątem ilości takich pojazdów znajdujących się w ofercie koncernów obecnych na polskim rynku. Możemy z dumą powiedzieć, że w tej chwili oferowanych jest ponad 40 modeli aut z segmentu pojazdów z napędem elektryczno-konwencjonalnym i elektrycznym. W 2016 roku tych pojazdów było zaledwie kilkanaście” – podkreśla Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Zgodnie z danymi SAMAR, w pierwszym półroczu 2017 roku zarejestrowano w Polsce ponad 8,5 tys. samochodów z napędem hybrydowym. To o 90 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. Największą popularnością cieszyły się hybrydy Toyoty i Lexusa. W podanym okresie zarejestrowano 7979 hybryd Toyoty oraz 882 Lexusa. Na kolejnych miejscach znalazła się Kia (217 egz.), BMW (109 egz.), Hyundai (107 egz.) i Infiniti (71 egz.).

W okresie od stycznia do czerwca 2017 roku najczęściej rejestrowanym samochodem hybrydowym pozostał niezmiennie Auris Hybrid (2255 rejestracji). Na drugim miejscu znalazł się nowy crossover Toyota C-HR Hybrid (2232), natomiast trzecie i czwarte miejsce przypadło RAV4 Hybrid i Yarisowi Hybrid. Na kolejnych 5. i 6. miejscu uplasował SUV Lexus NX (336 egz.) i Lexus CT (270 egz.). Jedyne dwa modele innego producenta niż Toyota Motor Corporation, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, to Kia Niro na 7. miejscu (217 egz.) i Hyundai IONIQ na 9. pozycji (107 egz.). Miejsce 8. zajął Lexus RX (209 egz.), a 10. miejsce zajął Prius (90 egz.).

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony