Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

ponad rok temu  05.05.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 8 minut

Grupa Bosch zwiększa obroty we wszystkich sektorach
Strona 1 z 2

Grupa Bosch ma za sobą udany początek roku. W pierwszym kwartale obroty koncernu technologiczno-usługowego wzrosły o ok. 12%, z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 11%. Wszystkie sektory i regiony odnotowały wzrost w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku. Pomimo umiarkowanych prognoz dotyczących koniunktury oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej, Bosch w bieżącym roku planuje osiągnąć wzrost obrotów w przedziale 3 – 5%. Dochody mają wzrosnąć pomimo zaplanowanych wysokich inwestycji w zabezpieczenie przyszłości przedsiębiorstwa .

– Nasze dzisiejsze sukcesy pomogą nam kształtować świat przyszłości – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch podczas rocznej konferencji prasowej zorganizowanej na terenie kampusu badawczego firmy w Renningen. – Rozwijanie istniejących i kreowanie nowych branż oraz utrzymanie pozycji lidera technologii – to nasza strategia w okresie transformacji, której głównymi aspektami są zmiany w obszarze mobilności oraz integracja dzięki Internetowi rzeczy (IoT).

Wzrost obrotów w pierwszym kwartale 2017 r. o 12%
Planowany wzrost obrotów w 2017 r. w przedziale 3 – 5%
Obroty za rok 2016: 73,1 mld EUR
Operacyjny EBIT za rok 2016: 4,3 mld EUR
Nakłady na działalność badawczo-rozwojową: 7 mld EUR
Prezes Grupy Bosch Volkmar Denner: - Bosch tworzy świat przyszłości

Rok finansowy 2016: rekordowy poziom inwestycji w przyszłość

Obroty Grupy Bosch wzrosły w 2016 roku do 73,1 mld EUR. Odpowiada to wzrostowi w wysokości 3,6%, z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut 5,5%. Obciążenia związane z negatywnymi efektami różnic kursowych wyniosły w ubiegłym roku ogółem 1,3 mld EUR. Operacyjny dochód przed odliczeniem podatków i odsetek (operacyjny EBIT) wyniósł 4,3 mld EUR, a operacyjny zysk EBIT osiągnął 5,8%. W dochodzie za rok 2016 widoczny jest wpływ inwestycji związanych z zabezpieczeniem przyszłości koncernu. W 2016 roku Bosch zwiększył nakłady na działalność badawczo-rozwojową o prawie 10%, do 7 mld EUR. – Bosch musi poczynić znaczne inwestycje związane z transformacją, a równocześnie zadbać o wysoką dochodowość w dłuższej perspektywie – powiedział prof. dr Stefan Asenkerschbaumer, dyrektor ds. finansowych i zastępca prezesa zarządu. W 2016 roku EBIT, na który negatywnie wpłynęły efekty specjalne, wyniósł 3,3 mld EUR.

Nowa wizja mobilności: zero emisji, zero stresu i zero wypadków

Obszar mobilności znajduje się obecnie w przełomowym momencie. – Bosch umożliwi wprowadzenie nowego rodzaju mobilności, która będzie bezemisyjna, bezstresowa i bezwypadkowa. Nie chodzi już tylko o to, by konstruować coraz lepsze samochody. Musimy stworzyć nową wizję mobilności – powiedział Volkmar Denner.

Poprawę jakości powietrza w miastach, które do 2050 będzie zamieszkiwać 70% ludzi na świecie, prezes Bosch określił mianem wspólnego zadania dla przemysłu, polityki i społeczeństwa. Odnosząc się do aktualnych dyskusji na temat zakazów jazdy dla samochodów z silnikami Diesla, prezes Bosch podkreślił, że zarówno cele, jak i środki prowadzące do poprawy jakości powietrza muszą być neutralne z technologicznego punktu widzenia.

– Kreatywność naszych konstruktorów nie może być ograniczana z powodów politycznych – zauważył Denner. Dużą szansą jest według niego dalsza optymalizacja silników spalinowych. Obowiązujące od jesieni 2017 roku procedury testowe RDE (real driving emissions) przyczynią się do dalszej redukcji emisji tlenków azotu przez pojazdy. Bosch realizuje obecnie ok. 300 projektów badawczo-rozwojowych związanych z RDE. Również w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi spółka od dłuższego czasu opowiada się za powszechnym stosowaniem filtrów cząstek stałych. Ponadto integracja transportu w sieci może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Dla aglomeracji Stuttgartu Bosch stworzył asystenta transportu intermodalnego. W 2018 roku do produkcji seryjnej w pojazdach wejdzie funkcja parkowania społecznościowego (Community-based Parking).

Elektryfikacja w mobilności: połączenie prądu i paliwa

Firma Bosch ponosi duże nakłady na rozwój napędów elektrycznych. Nowa jednostka organizacyjna odpowiedzialna za elektromobilność konsoliduje wszystkie działania w tym obszarze. Oprócz miliardowych inwestycji w dalszy rozwój technologii silników spalinowych, spółka inwestuje rocznie ok. 400 mln EUR w elektromobilność. Prace badawczo-rozwojowe koncentrują się na rozwoju aktualnych i przyszłych technologii ogniw. Koncern zrealizował już ponad 30 projektów z zakresu elektromobilności przewidzianych do produkcji seryjnej. W 2016 r. tylko w Chinach, które są największym na świecie rynkiem elektromobilności, zrealizowano 11 kolejnych projektów. Od początku 2018 r. nowy dział branżowy Powertrain Solutions zatrudniający 88 000 pracowników będzie oferował z jednego źródła wszystkie technologie napędowe. – Niezależnie od tego, czy źródłem zasilania będzie paliwo czy prąd, Bosch nadal będzie oferować technologię napędów w pojazdach. Jesteśmy i chcemy pozostać dla naszych klientów technologicznym partnerem numer jeden – powiedział Denner.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony