Warto wiedzieć

Wydarzenia rynkowe

ponad rok temu  23.02.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

GUS: przemysł w górę, motoryzacja jeszcze wyżej

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przedstawiciele automotive bardzo pozytywnie patrzą na otaczającą ich rzeczywistość gospodarczą. Tylko w lutym br. ocenili ogólny klimat koniunktury na aż +17,1, podczas gdy w całym sektorze przemysłowym wartość tego wskaźnika to zaledwie +4,5. Co więcej, widać rosnące zainteresowanie motoryzacją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie wraz z początkiem tego roku został uruchomiony indeks WIG-motoryzacja.

- Pozytywne nastroje przedsiębiorców w motoryzacji nie dziwią. W tym roku można oczekiwać utrzymania się dobrej koniunktury z ubiegłego roku, co potwierdzają dane napływające z rynku. Główny Urząd Statystyczny podał, że w styczniu tego roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Nie można też zapominać o inwestycjach, które ogłoszono w ubiegłym roku – Mercedes zapowiedział produkcję silników na Dolnym Śląsku, a na rozbudowę swoich zakładów zdecydowała się Toyota i GM. A także o tych, które już realnie w tym roku przełożą się na wyniki branży, jak zakład Volkswagena, który został uruchomiony we wrześniu 2016 roku – mówi Marzena Jurkiewicz, Prezes Zarządu CRS Polska.

Duża aktywność inwestycyjna w motoryzacji to szansa na zwiększenie eksportu i zatrudnienia oraz dodatkowe zlecenia dla poddostawców. Dlatego można zakładać, że ubiegłoroczna wartość eksportu motoryzacji, która jest prognozowana na 23,5 mld euro, w tym roku może się dalej zwiększyć. W konsekwencji należy oczekiwać dalszego powiększania udziału sektora motoryzacyjnego w całości polskiego eksportu, obecnie sięgającego 16 proc.

Motoryzacja na giełdzie

Od 1 stycznia br. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie działa indeks WIG-motoryzacja. W jego skład wchodzi 8 spółek. Są to zarówno producenci części i wyposażenia samochodów, jak i dystrybutorzy. Już w ubiegłym roku widać było, że spółki motoryzacyjne na warszawskim parkiecie radzą sobie świetnie. W okresie luty 2016-luty 2017 większość z nich notowała dwucyfrowe a nawet trzycyfrowe wzrosty. Z tego wynika, że inwestorzy wierzą w motoryzację równie mocno jak sami uczestnicy rynku. Warto też zwrócić uwagę, że w najbliższym czasie swój debiut na warszawskim parkiecie planują kolejne spółki z sektora automotive, w tym m.in. Exact Systems specjalizujący się w kontroli jakości części motoryzacyjnych.

CRS Polska na plusie

Optymistyczne nastroje automotive widać również w wynikach CRS Polska, gdzie kontrolowane są części motoryzacyjne. W pierwszych miesiącach roku firma odnotowała średnio 6 proc. wzrostu wypracowanych roboczogodzin (godzin pracy przepracowanych przez kontrolerów czuwających nad jakością części samochodowych naszych klientów). 

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony