Hybrydy – jak z awaryjnością?
Samochody hybrydowe są również wyjątkowo niezawodne. W takich konstrukcjach silnik spalinowy jest wspomagany przez jednostkę elektryczną, dzięki czemu ulega mniejszym obciążeniom i wolnej się zużywa. Co więcej, samochody korzystające z napędu hybrydowego są pozbawione elementów znanych z klasycznych konstrukcji, które często przysparzają kosztów w czasie serwisowania – np. rozrusznika, alternatora, turbosprężarki czy dwumasowego koła zamachowego.
Ekologiczny samochód – to może się opłacić
Chociaż zanieczyszczenie środowiska to problem, z którym borykamy się już od lat, obecnie coraz więcej ludzi, firm i władz publicznych stara się coś z tym zrobić. Świadomość ekologiczna rośnie, a to jeden z głównych czynników napędzających rynek samochodów z alternatywnym napędem. Coraz więcej państw zachęca obywateli do zakupu samochodów elektrycznych bądź hybrydowych. Wprowadzane są ulgi podatkowe, właściciele otrzymują dofinansowania albo dodatkowe przywileje, związane np. z parkowaniem. Równocześnie coraz więcej władz państwowych i regionalnych mówi o ograniczeniu ruchu aut emitujących większe ilości spalin, przede wszystkim tych z silnikami Diesla. W związku z tym widać wyraźny spadek sprzedaży samochodów zasilanych olejem napędowym. Jak podają specjaliści JATO Dynamics, w kwietniu 2017 roku w Europie sprzedaż diesli spadła o 15% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Co ciekawe, zdarzyło się to po raz pierwszy w historii badań tej firmy.
Również w Polsce stopniowo wprowadzane są rozwiązania, mające promować bardziej przyjazne środowisku pojazdy. Do sejmu ma w najbliższych dniach trafić projekt zachęcający naszych rodaków do zakupu ekologicznych samochodów. W obliczu takich działań myślący przyszłościowo nabywca powinien zastanowić się nad wyborem auta o nowocześniejszym napędzie. Na samochód elektryczny czy wodorowy w tej chwili jest raczej za wcześnie, bo brakuje odpowiedniej infrastruktury, ale hybryda ponownie wydaje się całkiem sensownym rozwiązaniem.
Koszty ubezpieczenia
W ostatnich latach koszty ubezpieczenia w Polsce wyraźnie wzrosły, więc jego cena stała się czynnikiem, który coraz więcej kierowców bierze pod uwagę przy zakupie czterech kółek. Jak w tej sytuacji płacić za ubezpieczenie mniej? Jednym z najważniejszych czynników, który pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, są zniżki za bezszkodową jazdę. Warto więc zastanowić się nad autem, które wspomoże nas w osiągnięciu tego celu. Z pomocą mogą przyjść nam aktywne systemy bezpieczeństwa, które są obecnie montowane w coraz większej liczbie aut. One faktycznie działają. Jak pokazują badania przeprowadzone w Japonii, pakiet bezpieczeństwa Toyota Safety Sense obniża liczbę kolizji z autem jadącym z przodu o 50 procent w porównaniu do samochodów bez takiego rozwiązania. Co więcej, znane instytuty zajmujące się badaniem bezpieczeństwa pojazdów, takie jak Euro NCAP, promują samochody wyposażone w dodatkowe systemy bezpieczeństwa czynnego z wyższymi ocenami. To również sprawia, że pojazd wyposażony w tak nowatorskie rozwiązania ma szansę uzyskać wyższą wartość rezydualną.
Komentarze (0)