Koniec roku szkolnego tradycyjnie rozpoczyna sezon wyjazdów wakacyjnych. Niezmiennie od lat największą popularnością cieszą się wyprawy samochodowe – z rodziną, przyjaciółmi, lub indywidualnie. Niezależnie od celu podróży i jej odległości od domu, warto wcześniej odpowiednio się do przygotować, zwracając szczególną uwagę na sprawność techniczną pojazdu. Eksperci Premio radzą na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę podczas rutynowej wizyty w serwisie, aby uniknąć niespodzianek na drodze, które mogłyby zakłócić radość z upragnionego urlopu.
Wielogodzinna jazda to duże wyzwanie zarówno dla podróżujących, jak i samochodu, dlatego sprawdzenie stanu technicznego pojazdu powinno znaleźć się na szczycie listy wakacyjnych przygotowań. Nie wszystkie usterki można wychwycić gołym okiem, dlatego lepiej powierzyć samochód specjalistom, którzy przy użyciu odpowiedniego sprzętu pomogą profesjonalnie przygotować auto do wyjazdu.
„Samochody są coraz bardziej skomplikowane w budowie i to powoduje, że ich przeglądy powinny być wykonane przez profesjonalne serwisy samochodowe, wyposażone w odpowiednie do tego narzędzia i sprzęt diagnostyczny. Wtedy możemy mieć gwarancję, że pojazd został właściwie sprawdzony i przygotowany do dalekiej drogi.” – mówi Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę.
Kontrola powinna obejmować:
- Ocenę stanu zawieszenia pojazdu – jego sprawne działanie wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na stabilność nadwozia, długość drogi hamowania i panowanie nad pojazdem.
- Sprawność układu hamulcowego, w tym stan klocków hamulcowych i tarcz. „Grubość okładzin ciernych nie powinna być mniejsza niż 2 mm, w przypadku niższego poziomu należy dokonać ich natychmiastowej wymiany. W przypadku tarcz hamulcowych, należy zwrócić uwagę na występowanie rantu przy zewnętrznej krawędzi tarczy. Im większy rant, tym tarcza jest bardziej zużyta.” – mówi Maria Kisielewicz z Premio AUTOPON we Wrocławiu.
- Poziom płynów eksploatacyjnych, czyli płynu hamulcowego, do wspomagania, chłodniczego i oleju silnikowego. „Poprośmy, by w warsztacie sprawdzono czy płyny zachowują swoje właściwości. Pamiętajmy także, by przed wyjazdem uzupełnić zbiorniczek płynu do spryskiwaczy. Zabierzmy też ze sobą w podróż zapas każdego z płynów, na wypadek niespodziewanego wycieku.” – doradza Kisielewicz.
- Stan opon, gdyż od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy. „Należy skontrolować głębokość bieżnika oraz czy ogumienie nie posiada uszkodzeń mechanicznych. Warto też zwrócić uwagę na wiek opon, zbyt stare nie zachowują swoich właściwości, przez co nie zagwarantują odpowiedniego prowadzenia na drodze. Równie istotny jest też poziom ciśnienia w ogumieniu. W przypadku bardziej obciążonych samochodów oraz poruszających się z większymi prędkościami, np. po autostradach czy drogach ekspresowych, doradzamy utrzymanie wyższego poziomu ciśnienia. Kierowcy powinni też pamiętać o sprawdzeniu stanu koła zapasowego i jego ewentualnym napompowaniu. Z naszych obserwacji wynika, że jest to element bardzo często pomijany przy przeglądach. W przypadku braku koła zapasowego należy wyposażyć się w zestaw naprawczy i kompresor. Ponadto kierowcy powinni upewnić się czy posiadają wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do zmiany koła - lewarek, klucz oraz - jeżeli występuje - nakładkę na śrubę zabezpieczającą.” – podpowiada Mateusz Brzeziński z serwisu Premio MatMar w Warszawie.
- Sprawność świateł, czy wszystkie działają poprawnie, oraz czy są odpowiednio ustawione, by nie oślepiały innych użytkowników oraz pieszych. Ekspert Premio doradza także, by w miarę możliwości zaopatrzyć się w komplet żarówek zapasowych.
- Poprawność działania klimatyzacji, bowiem wielogodzinna podróż w przegrzanym samochodzie może być prawdziwą gehenną dla podróżujących, a zwłaszcza dla dzieci. Równie nieprzyjemne jest też podróżowanie w brzydko pachnącym wnętrzu auta, którego system wentylacyjny jest mocno zanieczyszczony przez grzyby i pleśnie. Dlatego eksperci Premio doradzają, by przed wyjazdem dokonać przeglądu układu chłodzącego, wymienić filtr kabinowy i zdezynfekować kanały wentylacyjne.
- Na koniec warto też zwrócić uwagę na stan wycieraczek, ich poprawne działanie to gwarancja dobrej widoczności i zarazem bezpieczeństwa, szczególnie w nocy w czasie opadów deszczu, kiedy na szybie powstają refleksy świetlne od świateł pojazdów jadących z przeciwka.
„Z własnego doświadczenia wiem, że nie należy czekać z przeglądem, bądź naprawami do ostatniej chwili przed wyjazdem. Po odbiorze auta z serwisu dobrze jest mieć trochę czasu, żeby móc nim pojeździć zanim ruszymy w dłuższą trasę. Będziemy mieć wtedy pewność, że przegląd został wykonany poprawnie i unikniemy niespodzianek w podróży.” – dodaje Mateusz Brzeziński.
Poza przeglądem technicznym warto też zweryfikować wyposażenie dodatkowe auta. Powinny się w nim znaleźć: apteczka, gaśnica z ważnym przeglądem, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa.
Na koniec należy sprawdzić ważność dokumentów, a zwłaszcza datę przeglądu technicznego pojazdu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyjazdów zagranicznych, kiedy z dala od domu, trudno będzie weryfikować dane czy udowadniać, że wszystko mamy, ale w domu, kilka tysięcy kilometrów stąd!
Komentarze (1)