Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

10 miesięcy temu  12.09.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Jak wygląda przegląd auta po terminie?

Przegląd techniczny samochodu to obowiązek, który ciąży na każdym kierowcy. To chwila, gdy nasz pojazd poddawany jest dokładnemu badaniu, które ma na celu zapewnienie, że jest on bezpieczny, sprawny i gotowy do dalszej eksploatacji. Jednak co się dzieje, gdy termin tego obowiązku mija? Czy przegląd po terminie różni się od standardowej kontroli?

Dzisiaj zgłębimy tę kwestię, przyglądając się, dlaczego tak wielu kierowców zapomina o przeglądzie, jakie konsekwencje ich czekają i jak wygląda cały proces, gdy przegląd wygasł, a teraz czeka nas wykonywanie go po terminie. Przekroczymy próg warsztatu samochodowego, aby poznać tajniki tego nieco niedocenianego, a jednak niezwykle istotnego aspektu utrzymania naszych pojazdów na bezpiecznym torze.

Badanie techniczne po terminie a prawo

Termin badania technicznego nigdy nie jest z góry ustalony. Czysto teoretycznie jeśli nie poruszamy się pojazdem bez przeglądu, to nic się nie stanie. Gorzej dzieje się w przypadku, gdy takim autem wyjedziemy na drogę. Pomijając aspekty tego, że nie mamy pewności czy nasze auto jest w 100% sprawne, to grozi nam szereg innych konsekwencji braku przeglądu technicznego. 

Kara finansowa

Najbardziej oczywistą konsekwencją zaniedbania badania technicznego po terminie jest kara finansowa. W większości krajów istnieją surowe przepisy dotyczące obowiązkowych przeglądów pojazdów, a opóźnienie w ich przeprowadzeniu wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu. Kara może być znacząca i będzie to kosztowne doświadczenie, zwłaszcza jeśli przekroczy się kilka terminów badania technicznego. Najczęściej karę otrzymuje się w trakcie rutynowej kontroli drogowej, która w kilka minut określi konkretne informacje dotyczące aktualnego przeglądu technicznego naszego pojazdu. Jeśli w ruchu drogowym spotka nas sytuacja, gdy nasze auto nie ma ważnego przeglądu, to grozi nam również zabranie dowodu rejestracyjnego.

Utrudnienia w ubezpieczeniach

Kiedy pojazd nie posiada aktualnego badania technicznego, może to również skutkować utrudnieniami w uzyskaniu lub odnowieniu polisy ubezpieczeniowej. W wielu przypadkach firmy ubezpieczeniowe wymagają aktualnego badania technicznego jako warunek do zawarcia polisy lub mogą nałożyć wyższą składkę na pojazd bez ważnego przeglądu. W praktyce oznacza to, że koszty ubezpieczenia mogą znacząco wzrosnąć dla tych, którzy zaniedbują obowiązkowe badania. W przypadku, gdy dojdzie do wypadku uczestników ruchu drogowego, a my weźmiemy w nim udział bez aktualnego przeglądu samochodu, to w zasadzie automatycznie jesteśmy winni wypadku i to nawet, gdy rzeczywiście to np. ktoś nam wymusił pierwszeństwo.

Konfiskata pojazdu

W niektórych jurysdykcjach brak aktualnego badania technicznego może prowadzić do konfiskaty pojazdu. To oznacza, że organy egzekucyjne mogą zabrać pojazd, a jego właściciel będzie musiał zapłacić wysokie koszty odzyskania pojazdu oraz uregulować wszelkie opóźnienia w opłatach za badania techniczne. Nie trzeba wspominać tutaj, że również tracimy dowód rejestracyjny na okres wykonania przeglądu, a kolejna kontrola wykaże brak przeglądu technicznego, to możemy nawet utracić prawo jazdy.

Czy przegląd samochodu jest obowiązkowy - termin badania technicznego

Przegląd samochodu jest oczywiście obowiązkowy, ale tylko w niektórych przypadkach. Przegląd auta po terminie niewiele różni się od zwykłego przeglądu poza samą ceną, która jest standardowo dwukrotnie wyższa niż pierwotna cena wykonanego przeglądu w terminie. 

Obowiązkowy przegląd samochodu:

  1. Regularne badanie techniczne jest zazwyczaj obowiązkowe w większości krajów i jest wymagane okresowo, na przykład co rok lub co dwa lata, w zależności od przepisów lokalnych - w Polsce jest to natomiast z reguły równy rok.
  2. Nowe samochody również mogą podlegać obowiązkowym przeglądom, choć w niektórych krajach ten okres może być wydłużony na początek eksploatacji pojazdu.
  3. Po wypadku lub poważnej kolizji samochód poddaje się auto kolejnemu przeglądowi i nieistotne czy wykonywał go tydzień wcześniej.

Przypadki, w których nie jest obowiązkowy przegląd samochodu:

  1. Samochody zarejestrowane jako zabytkowe lub o ograniczonym przebiegu mogą być zwolnione z regularnych przeglądów technicznych, o ile spełniają określone kryteria wieku i stanu technicznego.
  2. Niektóre pojazdy specjalne, takie jak ciągniki rolnicze, pojazdy komunalne czy pojazdy konne, mogą być zwolnione z obowiązku badania technicznego, chociaż podlegają innym przepisom i kontrolom.
  3. Samochody elektryczne lub hybrydowe mogą podlegać innym przepisom i wymaganiom dotyczącym przeglądów niż tradycyjne pojazdy spalinowe.

Czy można wykonać przegląd tylko na stacji kontroli pojazdów?

Zasadniczo jeśli chodzi np. o przegląd samochodu po terminie i trzymamy się narracji, że jest to obowiązkowy przegląd potrzebny do poruszania się po drogach publicznych, to tak. Taki przegląd można wykonać tylko na stacji kontroli pojazdów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy skorzystać z możliwości przeglądu stanu technicznego naszego auta z ciekawości. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podjechać do mechanika czy nawet na stacje kontroli pojazdów, żeby wykonać standardowy przegląd bez wpisu do dokumentów auta. Wtedy nie jest to obowiązkowy przegląd pojazdu tylko dobrowolny i często jest tańszy niż ten odgórnie narzucony.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony