Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

9 miesięcy temu  29.11.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

Jak zgłosić sprzedaż samochodu?

Obowiązki osoby sprzedającej auto nie kończą się na przekazaniu kluczyków i dowodu rejestracyjnego. Należy do nich również dokonanie zgłoszenia sprzedaży samochodu. Dowiedz się, jak i gdzie należy to zrobić.

Jakich formalności musisz dopełnić po sprzedaniu auta?

Na byłym właścicielu auta spoczywają dwa ważne obowiązki.  Polegają one na zgłoszeniu sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela oraz Wydziału Komunikacji odpowiadającego  Twojemu miejscu zamieszkania. Jak zgłosić sprzedaż samochodu w urzędzie? Wystarczy przedstawić podpisaną umowę oraz własnoręcznie sporządzone zawiadomienie o zbyciu pojazdu, które zawiera dane byłego i obecnego właściciela oraz samego auta. Możesz to zrobić osobiście lub przez Internet, jeśli korzystasz z Profilu Zaufanego.

W przypadku ubezpieczyciela musisz kierować się indywidualnymi zaleceniami towarzystwa. Na stronie internetowej tego, w którym masz wykupione OC, z pewnością znajdziesz właściwy formularz oraz informację o sposobie wysyłki – najczęściej nie ma znaczenia, czy zrobisz za pośrednictwem poczty, czy też mailowo.

Czy zawsze trzeba zgłosić sprzedaż samochodu?

Niezależnie od tego, co głoszą miejskie legendy, obowiązek zgłoszenia sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela i Wydziału Komunikacji dotyczy każdego właściciela. Nie ma tu znaczenia, jakie auto stanowiło przedmiot umowy i jak długo znajdowało się w Twoim posiadaniu.

Ile masz czasu na zgłoszenie sprzedaży samochodu? Wydział Komunikacji daje na to 30 dni od daty dokonania transakcji, która znajduje się na umowie. W przypadku ubezpieczyciela ten termin jest jeszcze krótszy i wynosi zaledwie 14 dni.

Zakup używanego samochodu – formalności po stronie kupującego

Transakcja kupna-sprzedaży pojazdu dotyczy dwóch stron. Jeśli tym razem Ty znajdujesz się po tej drugiej i jesteś nowym właścicielem auta, również musisz dopełnić pewnych formalności. Poza rejestracją pojazdu warto również przemyśleć kwestię ubezpieczenia pojazdu. 

Oczywiście możesz zachować obecną polisę, która została wykupiona przez poprzedniego właściciela. Masz jednak prawo do jej wymówienia i znalezienia nowej. W wielu sytuacjach ta druga opcja okaże się korzystniejsza, gdyż pozwala na znalezienie OC w korzystniejszej cenie, zwłaszcza jeśli skorzystasz z porównywarki OC.

Jakie zalety niesie za sobą to rozwiązanie? Umożliwia samodzielne porównanie różnych ofert dla konkretnego samochodu, a także zakup tej, która najbardziej Ci odpowiada. Do takich narzędzi należy np. kalkulator Punkta, w którym znajdziesz propozycje od aż 16 firm ubezpieczeniowych, działających na polskim rynku. Znalezienie tej właściwej jest zatem tylko formalnością.

Pamiętaj, że polisę poprzedniego właściciela możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie, bez żadnych ograniczeń czasowych. Jeśli jednak zdecydujesz się na zatrzymanie jej do końca trwania umowy, pilnuj tego terminu. Takie ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie, więc trzeba uważać na to, żeby nie przegapić terminu i nie narazić się na karę od UFG.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony