ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Warto wiedzieć

Ogumienie

Opony

Warto wiedzieć

AKCJA ZIMA

8 miesięcy temu  07.11.2018, ~ Administrator   

Kontrola głębokości bieżnika to nie wszystko
Strona 1 z 2

Zanim zmienisz opony na zimowe pamiętaj, aby sprawdzić głębokość bieżnika oraz stan lameli. Do sprawdzenia głębokości bieżnika wystarczy Ci moneta o wartości 2 euro. O wiele łatwiejszym sposobem jest jednak kontrola wskaźnik zużycia bieżnika (DSI), w który wyposażone są wszystkie opony marki Nokian Tyres. Jest to szereg cyfr znajdujących się na bieżniku opony, które ulegają stopniowemu zatarciu w miarę zużywania się opony. Największa widoczna cyfra wskazuje na aktualną wysokość rzeźby bieżnika.

Głębokość bieżnika jest szczególnie ważna w czasie jazdy po błocie pośniegowym, podczas gdy na śliskiej nawierzchni większe znaczenie ma stan lameli.

W przypadku bezkolcowych opon zimowych decydujące znaczenie dla przyczepności mają rzeźba bieżnika oraz materiał, z których wykonane jest ogumienie. Dlatego właśnie szczególną uwagę należy zwracać na lamele oraz rowki znajdujące się na powierzchni opony. Ostre krawędzie lameli oraz miękka mieszanka gumowa, z której zrobione są opony odgrywają tutaj decydującą rolę. Jeśli lamele są płytkie i nieelastyczne, a ich krawędzie zaokrąglone oznacza to, że opona nie będzie w stanie zagwarantować odpowiedniej przyczepności.

Pod uwagę należy wziąć również fakt, że obecnie większość aut posiada napęd przedni, a ich waga oraz moc silnika są znacznie większe w porównaniu do wcześniejszych modeli. Co więcej, agresywny styl jazdy prowadzi do szybszego zużywania się ogumienia. Pamiętaj o rotacji opon pomiędzy przednią i tylną osią co 6000-8000 km, aby zapobiec nierównomiernemu zużyciu oraz kontroli ciśnienia powietrza przy każdej zmianie opon.

W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie ciśnienie

Pojawienie się pierwszych nocnych przymrozków to dobry moment, aby zmienić opony na zimowe. Dzięki temu unikniemy niebezpieczeństw związanych z zalegającym na jezdniach o poranku szronem. Chcąc samodzielnie zmienić opony pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Nawet jeden fałszywy ruch może doprowadzić do trwałego uszkodzenia opony lub jej poluzowania się w czasie jazdy.

Martin Dražík, Product manager Nokian Tyres na Europę Środkową zwraca uwagę, że na przykład opony kierunkowe muszą być zamontowane w odpowiednią stronę. Charakterystycznym elementem bieżnika tego typu opon są skośne rowki, które muszą obracać się w określonym przez producenta kierunku. Nieprawidłowe zamontowanie opony spowoduje znaczne ograniczenie przyczepności szczególnie ważnej w wymagających zimowych warunkach.

„O odpowiednie ciśnienie powietrza najlepiej zadbać jeszcze przed zamontowaniem opon zimowych. Bardzo często kierowcy oddają auto do warsztatu w celu sprawdzenia ciśnienia w oponach zimowych już po ich założeniu. Może to jednak doprowadzić do uszkodzenia ogumienia w drodze do warsztatu, na przykład w sytuacji, gdy poziom ciśnienia w dwóch oponach jest wyjątkowo niski” – ostrzega Dražík.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony