Warto wiedzieć

temat miesiąca

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

AKCJA ZIMA

ponad rok temu  03.12.2018, ~ Administrator   

Kontrola (nie tylko) układu hamulcowego przed zimą
Strona 1 z 2

Textar kojarzony jest przez kierowców jako marka klocków i tarcz hamulcowych. Tym razem jej przedstawiciele zwracają uwagę na inne aspekty wpływające na bezpieczeństwo jazdy w okresie zimowym.

Zestaw odpowiednio dobranych klocków i tarcz hamulcowych w samochodzie to jeden z podstawowych czynników, które odpowiadają za poziom bezpieczeństwa na drodze. Jak każdy element eksploatacyjny także i one ulegają stopniowemu zużyciu, dlatego należy systematycznie kontrolować grubość warstw ciernych. Doskonałym do tego pretekstem są sezonowe wymiany opon. Zgadzają się z tym mechanicy, którzy coraz częściej wykonują taką dodatkową inspekcję przy każdej nadarzającej się okazji.

„Współczesne samochody wyróżniają się coraz większymi osiągami, które musi równoważyć układ hamulcowy. Na jego sprawność składa się zarówno stan techniczny klocków i tarcz, jak również zacisków, przewodów czy też płynu, który powinien być wymieniany co dwa - trzy lata” - mówi Joanna Krężelok z TMD Friction - „Jednak na każdy manewr hamowania i długość drogi zatrzymania pojazdu wpływa wiele zewnętrznych czynników. Szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym, są to zmienne warunki atmosferyczne, które w postaci wody, błota, lodu czy śniegu pokrywają nawierzchnię drogi”.

Na drogę zatrzymania pojazdu wpływa również czas reakcji kierowcy. A będzie on tym krótszy im lepsza widoczność zza kierownicy. Stąd eksperci marki Textar zalecają kontrolę ustawienia świateł, stanu piór wycieraczek i działania układu wentylacji bądź klimatyzacji oraz wcześniejszą - niż faktyczny spadek temperatury powietrza - wymianę płynu do spryskiwaczy.

Zima to także okres, w którym kierowcy częściej borykają się z problemami uruchomienia samochodu. Warto więc sprawdzić kiedy ostatnio wymieniany był olej silnikowy i filtry oraz płyn w układzie chłodzenia. Najczęstszą jednak przyczyną tych problemów jest mocno już wyeksploatowany akumulator. Właściciele pojazdów wyposażonych w silnik wysokoprężny powinni też tankować paliwo z dodatkami zapobiegającymi wytrącaniu parafiny. Zgodnie z polskim prawem zimowy diesel powinien być dostępny na stacjach już od 16 listopada.

Nie mniej ważne są elementy, o które zawsze powinien dbać kierowca. Parkując pojazd lepiej ustawić go przodem do wyjazdu, co ułatwi ewentualne holowanie bądź rozruch akumulatora za pomocą kabli. Warto też nasmarować wszystkie uszczelki gumowe warstwą silikonu, a zamki drzwi spryskiwać co jakiś czas odmrażaczem. Z kolei do wyposażenia bagażnika dołożyć wspomniane kable rozruchowe, skrobaczkę do szyb, preparat ułatwiający usuwanie z nich lodu i szczotkę do uprzątnięcia śniegu. Jazda nieodśnieżonym samochodem nie tylko karana jest mandatem, ale przede wszystkim stwarza duże zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Inter-merc Olsztyn 1 ponad rok temu Jak w artykule;) ciągle coś nowego.Ja jako Mechanik dodam, że artykuł jest wiarygodny:)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony