ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Warto wiedzieć

Laser Examiner zmierzy tarczę hamulcową i bieżnik opony [AUTOMECHANIKA]

fot. Piotr Łukaszewicz

Strona 1 z 2

Laser Examiner jest przyrządem pomiarowym o niewielkich rozmiarach, który pozwala ocenić, z dokładnością do jednej dziesiątej milimetra, w sposób obiektywny, zużycie tarczy hamulcowej pojazdu, bez konieczności demontażu koła. Umożliwia ponadto pomiar zużycia bieżnika opony za pomocą prostego adaptera. Urządzenie zostało zaprezentowane na targach Automechanika Frankfurt na stoisku firmy TEXA.

Pomiary wykonane za pomocą LASER EXAMINERa są szybkie i łatwe, co daje możliwość przekazania klientom natychmiastowej informacji na temat "stanu zdrowia" kół pojazdu. To rozwiązanie jest prawdziwą wartością dodaną dla warsztatów i wulkanizatorów oraz stanowi ważny wkład w bezpieczeństwo pojazdów na drodze.

Pomiar zużycia tarczy hamulcowej 

W oczach kierowców bezpieczeństwo i komfort jazdy są najważniejszymi czynnikami. Jedną z podstawowych kontroli, które należy przeprowadzać okresowo, jest kontrola układu hamulcowego. LASER EXAMINER pozwala szybko i łatwo sprawdzić zużycie tarczy hamulcowej; wystarczy przyłożyć do tarczy hamulcowej jego końcówkę z wbudowanym, podwójnym magnesem. Naciśnięcie tylnego przycisku uwalnia wiązkę laserową, która przenika tarczę w poprzek. Kolejne kliknięcie powoduje przechwycenie analizowanego obrazu przez mikro-kamerę.
LASER EXAMINER przetwarza dane w czasie rzeczywistym i porównuje je z zadaną wartością minimalną. Porównanie przedstawiane jest nie tylko za pomocą wartości numerycznych, ale również wizualne i zapewnia operatorowi natychmiastową ocenę.

Pomiar zużycia bieżnika opony 

Innym rodzajem kontroli przeprowadzanej okresowo, jest zużycie bieżnika opony. Jak wiadomo, zmniejszona grubość bieżnika wpływa niekorzystnie na stabilność pojazdu, i stwarza ryzyko uszkodzenia opony, a w przypadku deszczu powoduje wystąpienie zjawiska aquaplaningu, w wyniku którego traci się kontrolę nad pojazdem. Laser EXAMINER wyposażony jest w charakterystyczną głowicę magnetyczną, która pozwala w krótkim czasie uzyskać pomiar głębokości bieżnika. Urządzenie, oparte na oponie, wyświetla wiązkę laserową na profil opony i dokonuje obiektywnego pomiaru.

Profesjonalna i prosta usługa 

Aby kontrolować i zarządzać informacjami pochodzącymi z pomiarów tarcz i opon, TEXA opracowała praktyczną aplikację do zainstalowania na komputerze z systemem Windows lub na AXONE Nemo, która współpracuje z Laser EXAMINER. Dzięki prostemu i intuicyjnemu interfejsowi graficznemu, w krótkim czasie można wykonać obiektywny test "układu kół".

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony