Warto wiedzieć

Lakiernictwo i blacharstwo

miesiąc temu  08.02.2023, ~ Rafał Dobrowolski,   Czas czytania 2 minuty

Mamy najnowsze wyniki finansowe AkzoNobel

AkzoNobel opublikował wyniki finansowe za IV kwartał 2022 i cały rok 2022. Dzięki wyższym cenom udaje się uporać z problemami makroekonomicznymi wpływającymi na kondycję finansową firmy. W czwartym kwartale 2022 roku podniesiono ceny o 11%, co przełożyło się na wzrost przychodów.

AkzoNobel publikuje wyniki za IV kwartał i cały rok 2022. Najważniejsze informacje Q4 2022 (dane w porównaniu z Q4 2021) dotyczą wzrostu przychodów o 8% i 9% w walutach stałych, acz wolumeny okazały się niższe o 9%. Odnotowano zysk operacyjny na poziomie 103 mln euro (2021: 205 mln euro), wynikający z niższych wolumenów, wyższych kosztów surowców i frachtu oraz wzrostu kosztów operacyjnych; Marża OPI 4,0% (2021: 8,5%). Skorygowany dochód z działalności operacyjnej wyniósł 126 mln euro (2021: 209 mln euro), z wyłączeniem 23 mln euro negatywnego wpływu zidentyfikowanych pozycji (2021: negatywny wpływ 4 mln euro); ROS3 na poziomie 4,8% (2021: 8,7%). Raport za czwarty kwartał i cały rok można przeglądać i pobierać pod adresem: https://akzo.no/Q4-2022-results

Raport zawiera dodatkowe informacje dla branży automotive.

Partnerstwo z producentem pojazdów elektrycznych BYD

AkzoNobel został globalnym partnerem lakierniczym BYD Auto Sales Company Ltd. – obecnie światowego lidera sprzedawcy pojazdów elektrycznych. Od 2017 roku AkzoNobel jest rekomendowanym dostawcą produktów i usług lakierniczych pojazdów dla BYD w Chinach. Nowe zapisy kontraktu oznaczają kontynuację dotychczasowej współpracy i jednocześnie rozszerzają partnerstwo na obsługę warsztatów blacharsko-lakierniczych BYD i zatwierdzonych sieci warsztatów na całym świecie.

AkzoNobel spodziewa się, że trwająca niepewność makroekonomiczna będzie się utrzymywać i zaważy na wzroście wolumenu organicznego. Firma skoncentruje się na zarządzaniu marżą, redukcji kosztów, normalizacji kapitału obrotowego i zmniejszeniu dźwigni finansowej.

Perspektywy na rok 2023

- Widzimy 2022 jako rok utrzymującej się niepewności na całym świecie – wydarzenia globalne spowodowały znaczny wzrost kosztów, a utrudnienia w łańcuchach dostaw spowodowały spadek zaufania konsumentów. Na nasze wyniki w IV kwartale nadal wpływał słabszy popyt, a także utrzymujące się skutki pandemii COVID-19 na niektórych z najważniejszych dla nas rynków - komentuje Dyrektor Generalny AkzoNobel, Greg Poux-Guillaume.

- W przyszłości, dzięki naszym programom zarządzania marżą i redukcji kosztów, planujemy złagodzić bieżącą presję wzrostu kosztów i dążyć do osiągnięcia skorygowanego zysku EBITDA w wysokości od 1.2 do 1.5 mld euro w 2023 r., w oparciu o obecne warunki rynkowe.

Oczekuje się, że programy redukcji kosztów złagodzą trwającą presję inflacyjną w kosztach operacyjnych w 2023 r. AkzoNobel spodziewa się, że spadające koszty surowców będą miały korzystny wpływ na rentowność.

Fot. AkzoNobel

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony