Warto wiedzieć

Lakiernictwo i blacharstwo

10 miesięcy temu  08.02.2023, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Mamy najnowsze wyniki finansowe AkzoNobel

AkzoNobel opublikował wyniki finansowe za IV kwartał 2022 i cały rok 2022. Dzięki wyższym cenom udaje się uporać z problemami makroekonomicznymi wpływającymi na kondycję finansową firmy. W czwartym kwartale 2022 roku podniesiono ceny o 11%, co przełożyło się na wzrost przychodów.

AkzoNobel publikuje wyniki za IV kwartał i cały rok 2022. Najważniejsze informacje Q4 2022 (dane w porównaniu z Q4 2021) dotyczą wzrostu przychodów o 8% i 9% w walutach stałych, acz wolumeny okazały się niższe o 9%. Odnotowano zysk operacyjny na poziomie 103 mln euro (2021: 205 mln euro), wynikający z niższych wolumenów, wyższych kosztów surowców i frachtu oraz wzrostu kosztów operacyjnych; Marża OPI 4,0% (2021: 8,5%). Skorygowany dochód z działalności operacyjnej wyniósł 126 mln euro (2021: 209 mln euro), z wyłączeniem 23 mln euro negatywnego wpływu zidentyfikowanych pozycji (2021: negatywny wpływ 4 mln euro); ROS3 na poziomie 4,8% (2021: 8,7%). Raport za czwarty kwartał i cały rok można przeglądać i pobierać pod adresem: https://akzo.no/Q4-2022-results

Raport zawiera dodatkowe informacje dla branży automotive.

Partnerstwo z producentem pojazdów elektrycznych BYD

AkzoNobel został globalnym partnerem lakierniczym BYD Auto Sales Company Ltd. – obecnie światowego lidera sprzedawcy pojazdów elektrycznych. Od 2017 roku AkzoNobel jest rekomendowanym dostawcą produktów i usług lakierniczych pojazdów dla BYD w Chinach. Nowe zapisy kontraktu oznaczają kontynuację dotychczasowej współpracy i jednocześnie rozszerzają partnerstwo na obsługę warsztatów blacharsko-lakierniczych BYD i zatwierdzonych sieci warsztatów na całym świecie.

AkzoNobel spodziewa się, że trwająca niepewność makroekonomiczna będzie się utrzymywać i zaważy na wzroście wolumenu organicznego. Firma skoncentruje się na zarządzaniu marżą, redukcji kosztów, normalizacji kapitału obrotowego i zmniejszeniu dźwigni finansowej.

Perspektywy na rok 2023

- Widzimy 2022 jako rok utrzymującej się niepewności na całym świecie – wydarzenia globalne spowodowały znaczny wzrost kosztów, a utrudnienia w łańcuchach dostaw spowodowały spadek zaufania konsumentów. Na nasze wyniki w IV kwartale nadal wpływał słabszy popyt, a także utrzymujące się skutki pandemii COVID-19 na niektórych z najważniejszych dla nas rynków - komentuje Dyrektor Generalny AkzoNobel, Greg Poux-Guillaume.

- W przyszłości, dzięki naszym programom zarządzania marżą i redukcji kosztów, planujemy złagodzić bieżącą presję wzrostu kosztów i dążyć do osiągnięcia skorygowanego zysku EBITDA w wysokości od 1.2 do 1.5 mld euro w 2023 r., w oparciu o obecne warunki rynkowe.

Oczekuje się, że programy redukcji kosztów złagodzą trwającą presję inflacyjną w kosztach operacyjnych w 2023 r. AkzoNobel spodziewa się, że spadające koszty surowców będą miały korzystny wpływ na rentowność.

Fot. AkzoNobel

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony