Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Prawo

miesiąc temu  22.01.2020, ~ Administrator   

Miejsce zamieszkania a stawka OC. Czy kierowcy z dużych miast płacą więcej?
Strona 1 z 2

262 zł — tyle w październiku 2019 wyniosła najniższa stawka OC dla kierowcy z Zielonej Góry. Najtańsze OC dla wrocławian kosztowało 445, a dla gdańszczan - 450 zł. Jak miejsce zamieszkania wpływa na stawkę ubezpieczenia? Kto płaci za OC najwięcej, a kto najmniej? Podpowiadamy.

Miejsce zamieszkania kierowcy będące jednocześnie miejscem użytkowania i parkowania pojazdu to jeden z kilkunastu czynników, które wpływają na stawkę OC.

W jaki sposób miejsce zamieszkania pojazdu wpływa na cenę OC?

Miejsce użytkowania auta jest ważnym źródłem informacji określającym ryzyko wynikające z zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Co ciekawe, wyliczając stawkę OC, ubezpieczyciel zwraca uwagę nie tylko na miasto, ale, w przypadku dużych aglomeracji, również na dzielnicę. Takie zawężenie pozwala mu jeszcze precyzyjniej określić prawdopodobieństwo szkody — wypadku, stłuczki, czy kradzieży (ważne zwłaszcza w przypadku AC).

Jakie dane z kodu pocztowego?

Do wyliczenia składki ubezpieczeniowej ubezpieczyciele wymagają podania kodu pocztowego miejsca zamieszkania kierowcy. Jakie informacje mogą pozyskać na jego podstawie? Znając kod pocztowy, TU sprawdzają gęstość zaludnienia oraz dostępność dużych węzłów komunikacyjnych na danym terenie. Większe zaludnienie to większe natężenie ruchu, a co za tym idzie, większe ryzyko wypadku. Na podstawie kodu ubezpieczyciele analizują także policyjne statystyki wypadkowe z danego terenu. Historyczne dane w połączeniu z innymi parametrami pozwalają im jeszcze lepiej ocenić prawdopodobieństwo stłuczki. To jednak nie wszystko. Duże znaczenie ma nie tylko gęstość zaludnienia i dane wypadkowe, ale również… koszt likwidacji szkody na danym terenie. Dzięki statystykom ubezpieczyciele mogą precyzyjnie określić, w których miastach naprawa samochodu będzie najtańsza, a w których najdroższa.

Czy mieszkańcy największych miast płacą najwyższe składki OC?

Teoretycznie tak. Ze względu na duże natężenie ruchu i obecność największych węzłów komunikacyjnych najwyższe składki OC płacą kierowcy mieszkający w dużych miastach (więcej na ten temat przeczytasz w artykule https://mubi.pl/poradniki/miejsce-zamieszkania-a-cena-oc/) Jednak jak pokazują dane porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi, mieszkańcy Gdańska, Warszawy, Wrocławia i Krakowa wcale nie są skazani na drogie ubezpieczenie. Dzięki porównaniu dostępnych na rynku ofert mogą znaleźć tę, której koszt będzie niższy niż 500 zł.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony