ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Warto wiedzieć

Pojazdy użytkowe

Warto wiedzieć

Wydarzenia

10 miesięcy temu  31.08.2018, ~ Administrator   

Monitoring nowoczesnych i starszych pojazdów. Możliwości i ryzyka

Monitoring za pośrednictwem GPS dziś jest już w wielu flotach standardem, natomiast więcej wątpliwości budzi instalacja dodatkowych systemów kontroli stanu auta. Z czym wiąże się ich montaż w nowszych i starszych pojazdach? Jakie są potencjalne zagrożenia?

Monitoring GPS

Monitoring GPS aut ciężarowych jest systemem niezależnym. Nawet jeśli pojazd wyposażony jest we własny moduł nawigacji, to system monitoringu ze względów praktycznych i z uwagi na bezpieczeństwo korzysta z własnej instalacji oraz czujników. Montaż takiego zestawu nie jest czynnością ani trudną, ani inwazyjną, jeśli przestrzega się paru podstawowych reguł. Najprostszy zestaw tego typu składa się jedynie z odbiornika GPS do odczytu własnej pozycji i modułu komunikacyjnego przekazującego dane dalej.

Dodatkowe systemy kontroli

W starszych pojazdach sieć własnych czujników jest niezbyt rozbudowana, dlatego przy montażu systemów monitoringu trzeba prowadzić odpowiednią instalację. I z tym właśnie wiąże się jedyne ryzyko – nieprofesjonalny montaż może spowodować, że system nie zadziała albo zadziała niewłaściwie.

Administratorzy systemu https://www.gpsguardian.pl/ zwracają uwagę na nieco większe możliwości w przypadku nowszych aut. Tutaj można niekiedy bardziej zintegrować systemy monitoringu z już zaimplementowanymi w pojeździe instalacjami np. przez odpowiednie rozszerzenia komputerów pokładowych. Wtedy problem z wprowadzeniem instalacji jest mniejszy i trzeba tylko odpowiednio ustawić parametry pracy wszystkich urządzeń.

Mniejsza czy większa integracja?

Dla instalatorów systemu monitoringu i właścicieli flot bardzo istotny jest wybór koncepcji instalacji. Tam, gdzie można iść drogą większej integracji z układami pokładowymi, zawsze można też wybrać montaż systemów bardziej niezależnych. Jest to zwykle droższe, ale też ominięcie takiego systemu może być nieco trudniejsze. Pozostanie on również sprawny nawet w przypadku usterki lub obejścia oryginalnych systemów kontrolnych. Ten komfort będzie jednak wymagał większej inwestycji, gdyż takie układy są bardziej skomplikowane już w warstwie technicznej.

Problemy wiążą się też z ewentualną rozbudową systemu. W przypadku większości nowoczesnych zestawów monitoringu i zabezpieczenia pojazdów ciężarowych producenci stosują konstrukcję modułową – można do już używanego pakietu dołożyć kolejne elementy, ale to może rodzić pewne problemy natury ekonomicznej.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ pracownik 2 10 miesięcy temu dokładnie tak, wszystko do tego dąży. Jakoś bym nie chciał, aby szef dokładnie wiedział gdzie akurat jestem firmowym yarisem. Trochę jednak swobody jest potrzebne
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ zbysław 1 10 miesięcy temu Ciągłe śledzenie pracownika...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony