Warto wiedzieć

Wyposażenie warsztatu

Narzędzia w warsztacie

Warto wiedzieć

10 miesięcy temu  11.07.2019, ~ Administrator   

Na warsztat wzięliśmy ... alkomat [TEST]

Fot. Piotr Łukaszewicz

Od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy - tak duży rozrzut cenowy charakteryzują dostępne na polskim rynku alkomaty. Urządzenia różnią się m.in. technologią badań czy posiadanymi atestami. My przyjrzymy się bliżej urządzeniu w przystępnej cenie, ale od producenta, który - jak informuje na własnej stronie internetowej - dostarcza też produkty dla policji czy Żandarmerii Wojskowej.

Dostępny m.in. w sieci sprzedaży Inter Cars AlcoForce AF-300 to alkomat elektrochemiczny, tzn. z czujnikiem elektrochemicznym, który stosowany jest też w alkomatach policyjnych. Producent przekonuje, że dzięki czujnikowi elektrochemicznemu urządzenie ma większą precyzję pomiaru niż konkurencyjne alkomaty półprzewodnikowe, a dodatkową przewagą sensora zastosowanego w alkomacie jest odporność na działanie np. papierosów, picia i jedzenia.

Mieliśmy okazję przetestować ten produkt. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest prosta, banalna wręcz obsługa. Jednym przyciskiem uruchomimy sprzęt, dostajemy proste komunikaty na ekranie, a sygnały dźwiękowe podpowiedzą kiedy zacząć, a kiedy zakończyć pomiar. To szczególnie ważne w sytuacji, kiedy badania dokonujemy samodzielnie.

Ta prostota badania może jednak trochę nas zmylić. Mało kto czyta z nas bowiem instrukcje obsługi przed pierwszym użyciem (to oczywiście ogromny błąd, szczególnie w przypadku tego typu urządzeń). Dołączonych do alkomatu ustników (dlaczego tylko dwóch?) też możemy w pośpiechu nie zauważyć i przeprowadzić badanie, wzorem alkomatów stosowanych w policyjnych patrolach, bez ustnika, dmuchając w kierunku urządzenia. Nasze testy pokazały, że wynik jest wówczas nieporównywalnie niższy, więc cały pomiar staje się całkowicie bezużyteczny. Czytajmy instrukcje, stosujmy się do wszystkich zaleceń. Te dotyczą zresztą nie tylko czasu badań, przygotowań do nich (odstęp czasowy od spożycia alkoholu), ale też obowiązkowej kalibracji (co 600 pomiarów). To jednak w alkomatach temat oczywisty. 

Alkomat, dostarczany z praktycznym futerałem, jest dobrze zbudowany, wygodny w użyciu, lekki, dobrze trzyma się w dłoni. Oczywiście, wynik badania alkoholowego uzależniony jest nie tylko od ilości spożytego alkoholu, ale też wielu innych czynników, jak stan zdrowia czy kondycja psychofizyczna. Z tego też powodu nie przeprowadzaliśmy popularnych w internecie testów typu - kontrola trzeźwości po wypiciu jednego piwa. Wynik będzie bowiem bardziej uzależniony od testera, a nie testowanego urządzenia. Potwierdzamy natomiast, że urządzenie wykrywa alkohol w organiźmie, a wynik podaje bardzo zbliżony do dwóch innych, konkurencyjnych urządzeń, z którymi mieliśmy okazję AL AF300 porównać. Przy czym jedno z tych urządzeń to produkt wysokiej klasy, kilkukrotnie droższy.

Wybierając alkomat na pewno należy też zwrócić uwagę na posiadane certyfikaty. Komisja Europejska zajęła się tym tematem, o czym na swoich stronach informuje Alcoforce - kliknij TUTAJ. Więcej informacji o alkomacie AL AF300 na stronach producenta lub w sieci Inter Cars.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ janek 2 2 miesiące temu Niezły sprzęt, ja jednak zostanę przy swoim Alcofind AL-8000 Silver. Jestem bardzo zadowolony z tego alkomatu https://alkopatrol.pl/pl/p/Alk...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Damian 1 10 miesięcy temu Spoko sprzęt. Ja z kolei mam Alkohita X50, też czujnik elektrochemiczny, tylko tam obok ustników dodany był lejek. Wtedy pomiar bardziej pewny bo strumień wdmuchiwanego powietrza na pewno pójdzie w czujnik, a nie gdzieś obok.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony