Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Wydarzenia

3 dni temu  26.03.2020, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

- Szybko i zdecydowanie zareagowaliśmy na sytuację związaną z koronawirusem, równoważąc interesy pracowników oraz firmy. Obecnie nie jesteśmy w stanie sporządzić wiążącej prognozy na 2020 rok - mówił podczas konferencji prasowej ZF dyrektor zarządzający firmy Wolf-Henning Scheider.

Doroczna konferencja poświęcona wynikom finansowym firmy odbyła się w tym roku tylko wirtualnie. Braliśmy udział w tym spotkaniu.

Poniżej komunikat prasowy ZF:

Pomimo niesprzyjających warunków rynkowych, firma ZF Friedrichshafen AG osiągnęła skorygowane latem 2019 cele roczne. Wygenerowana przez Grupę ZF sprzedaż na poziomie 36,5 mld euro – po uwzględnieniu różnic kursowych, fuzji i przejęć – była nieco niższa niż w poprzednich latach, kiedy to wynosiła 36,9 mld euro (organicznie minus 1,9 procent). Skorygowany zysk operacyjny EBIT wyniósł 1,5 mld euro (2018: 2,1 mld EUR), a skorygowana marża EBIT wyniosła 4,1% (2018: 5,6%). Na koniec grudnia koncern ZF zatrudniał 147 797 pracowników na całym świecie (2018: 148 969). Oprócz bieżących priorytetów w zakresie radzenia sobie z konsekwencjami koronawirusa, ZF realizuje długoterminowe cele strategii „Next Generation Mobility", aby kształtować mobilność przyszłości.

Scheider podkreślił, że nawet w tej poważnej sytuacji, firma ZF jest pewna swojej działalności i przygotowuje się do wzmożonej aktywności swoich zakładów w Europie i Stanach Zjednoczonych po wznowieniu produkcji przez klientów. W Azji produkcja została już wznowiona. „Jako wiarygodny partner biznesowy, jesteśmy gotowi nadal wspierać naszych klientów i dostawców." - powiedział Scheider.

Kluczowe dane za rok 2019: zwiększone wydatki i osłabienie rynku

Sprzedaż Grupy ZF w 2019 roku była niższa niż rok wcześniej i wyniosła 36,5 mld euro (2018: 36,9 mld euro). Po uwzględnieniu różnic kursowych, fuzji i przejęć, organicznie spadła ona o 1,9%. „Ogólna sytuacja gospodarcza oraz szczególne wyzwania związane z transformacją całej naszej branży miały znaczny wpływ na naszą działalność w ubiegłym roku" - wyjaśnił Scheider. „Niemniej jednak zyskaliśmy kilka dużych zamówień, na przykład na kolejną generację naszej 8-biegowej automatycznej skrzyni biegów z napędem hybrydowym oraz na napędy elektryczne do samochodów i autobusów".

Skorygowany zysk operacyjny EBIT wyniósł 1,5 mld euro (2018: 2,1 mld euro), a skorygowana marża EBIT spadła do 4,1% (2018: 5,6%). Na poziom zysku wpłynęły wyższe wydatki na badania i rozwój oraz utworzenie nowych lokalizacji pod technologie przyszłości, takich jak zakłady produkcyjne napędów elektrycznych w Niemczech, Serbii i Chinach. Ponadto na wynik miało wpływ  pogorszenie koniunktury w przemyśle motoryzacyjnym. Wolne przepływy pieniężne skorygowane o wydatki na przejęcia, wyniosły 803 mln euro (2018: 891mln euro).

Tagi: ZF, koronawirus,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony