Warto wiedzieć

Części i regeneracja

2 miesiące temu  16.10.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 4 minuty

Nieefektywne rozwiązania w e-sklepach

Polskie e-sklepy funkcjonują w bardzo konkurencyjnym środowisku, dlatego chcąc utrzymać silną pozycję na rynku, powinny szukać rozwiązań, które pomogą poprawić doświadczenia zakupowe i będą zwiększały konwersję, umożliwią sprzedaż za granicę czy zwiększą bezpieczeństwo danych.

Kiedy warto zmienić swoją platformę e-commerce i przenieść sklep na wyższy wymiar? Przeniesienie sklepu internetowego na nową platformę to strategiczna decyzja, która może znacznie przyspieszyć rozwój e-commerce. Jednak kwestie migracji budzą wątpliwości wśród prowadzących biznes w sieci.

Z badania Eurostat wynika, że spośród przedsiębiorstw kupujących usługi przetwarzania w chmurze w Unii Europejskiej znaczna większość (95,8%) kupiła co najmniej jedno oprogramowanie w chmurze jako usługę (SaaS). Ten model zyskuje na popularności również w branży e-commerce. SaaS jest rozwiązaniem skalowalnym, co oznacza, że może rosnąć razem z biznesem bez potrzeby wdrażania dużych zmian w infrastrukturze. Przedsiębiorca nie musi samodzielnie utrzymywać całego systemu sklepowego, czy martwić się o kwestie techniczne – za nie odpowiada dostawca platformy, co pozwala prowadzącemu działalność skoncentrować się na rozwoju biznesu. To ogromna przewaga nad rozwiązaniami Open Source, w których o wszystkim musimy pamiętać sami, a ich obsługa nie należy do najprostszych.

Czy to już czas na zmiany?

Chcąc dopasować sklep internetowy do bieżącej sytuacji biznesowej– przedsiębiorcy szukają skalowalnych rozwiązań. Dzięki migracji prowadzący sprzedaż internetową mogą wdrożyć rozwiązania, które pozwolą im sprostać zmieniającym się potrzebom biznesu i rosnącym wymaganiom w zakresie liczby produktów, użytkowników czy transakcji. Platformy, które nie radzą sobie z dużym obciążeniem, mogą realnie spowolnić pracę sklepu lub przestać działać w najważniejszych momentach (np. Black Friday), co ma ogromny wpływ na doświadczenia kupujących i w efekcie na wyniki sprzedaży. Klient, który nie mógł kupić wypatrzonego w promocyjnej cenie towaru z powodu zbyt obciążonej platformy, prawdopodobnie już nigdy do nas nie wróci.

Migracja pozwala również na zwiększenie cyberochrony sklepu internetowego. Liczba cyberataków w Polsce w 2023 r. wyniosła 80 tyś. – to wzrost względem poprzedniego roku aż o 100%. Według ekspertów 2024 r. może być rekordowy pod kątem naruszeń i ataków na zasoby firm i możemy odnotować nawet 100 tyś. tego typu incydentów . Platforma e-commerce powinna być regularnie aktualizowana i zapewniać najwyższe standardy ochrony danych klientów. Warto zauważyć, że brak odpowiednich zabezpieczeń może narazić sklep internetowy na ryzyko strat finansowych, ale również wizerunkowych. Potrzeba integracji platformy e-commerce z różnymi systemami zewnętrznymi, takimi jak CRM, ERP, systemy zarządzania magazynem czy narzędzia marketingowe może być powodem chęci współpracy z nowym partnerem technologicznym.

Dodatkowo czynnikiem, który może mieć wpływ na chęć migracji może być brak integracji z konkretnym partnerem lub usługą (np. InPost Pay, eMAG), brak otwartego API oraz integracje, które nie są wbudowane w system i są dodatkowo płatne. Warto zwrócić uwagę, że koszty są kluczowym czynnikiem przy migracji. Cena usługi musi być proporcjonalna do oferowanych funkcji i korzyści, a z nią musi stać gwarancja najwyższej jakości i szerokiej gamy usług.

Obalamy mity o migracji

Migracja nie musi być skomplikowana ani kosztowna. Choć wiąże się z pewnymi wydatkami, często jest to inwestycja, która bardzo szybko zwraca się dzięki lepszej wydajności i nowym funkcjonalnościom. Koszty mogą być zrównoważone przez oszczędności wynikające z optymalizacji procesów, niższych kosztów utrzymania oraz wzrostu sprzedaży. Przedsiębiorcy nie muszą obawiać się przestojów w funkcjonowaniu biznesu, ponieważ dobrze zaplanowany proces może przebiegać bez zakłóceń. Profesjonalne platformy e-commerce oferują narzędzia i wsparcie techniczne, minimalizujące ryzyko przerw. Warto zauważyć, że zmiany mogą być wprowadzane etapowo, co pozwala na wdrażanie nowej platformy bez wyłączania sklepu. Dodatkowo odpowiednia organizacja migracji pozwala utrzymać pozycję sklepu w wyszukiwarkach.

Migracja na nową platformę to nie tylko zmiana technologiczna, ale przede wszystkim strategiczny krok w kierunku rozwoju e-commerce. Platforma dedykowana e-commerce powinna charakteryzować się elastycznością i wspierać skalowalność biznesu – jeśli hamuje rozwój, to znak, że czas na zmiany. Choć mogą one budzić niepewność, współpraca z doświadczonym partnerem technologicznym sprawia, że proces migracji staje się prosty i bezpieczny, pozwalając zarządzającym biznesem skupić się na rozwoju firmy.

Fot. Grupa IAI

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony