Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

3 miesiące temu  08.08.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Odkryj Czechy samochodem

freepik.com

Strona 1 z 2

Przed Tobą podróż do Czech? A może dopiero szukasz miejsca na spędzenie urlopu? W obu przypadkach dobrze trafiłeś/aś! Przeczytasz tu o najciekawszych atrakcjach turystycznych w Czechach, a także dowiesz się, na co zwrócić uwagę, jeżeli planujesz wyjazd własnym samochodem. 

Co zwiedzić w Czechach? 

Czechy oferują cały wachlarz turystycznych możliwości - od zwiedzania zabytkowych miast, przez lecznicze kąpiele w uzdrowiskach, aż po aktywny wypoczynek na łonie natury. Co konkretnie warto zobaczyć w Czechach? Podpowiadamy kilka pomysłów, które warto rozważyć, planując podróż.

  • 3 najpiękniejsze czeskie miasta

Najczęściej odwiedzane i najbardziej doceniane przez turystów miasta w Czechach to oczywiście Praga, Ostrawa oraz Czeski Krumlow. Obfitują one w malownicze stare miasta, klimatyczne uliczki oraz atrakcyjne muzea i zabytki. 

W tym miejscu warto wspomnieć o parkowaniu w Pradze. Jeżeli wybieracie się do Pragi samochodem, pamiętajcie o tym, że obowiązują tam specjalne strefy parkowania:

  • strefa niebieska -  tylko dla mieszkańców lub właścicieli miejscowych firm, którzy wykupili abonament parkingowy; goście mogą parkować tam przez maksymalnie 3 godziny;

  • strefa fioletowa -  dostępna dla mieszkańców lub właścicieli lokalnych firm, posiadających ważny bilet parkingowy; pozostałe osoby mogą parkować maksymalnie przez 24 godziny;

  • strefa pomarańczowa -  parkowanie dostępne dla gości; limit czasowy parkowania wynosi 3 godziny;

  • żółte linie -  oznaczają bezwzględny zakaz parkowania.

Za parking można zapłacić w parkometrze lub aplikacji mobilnej. Zdecydowanie polecamy tę drugą opcję, ponieważ liczba dostępnych parkometrów jest mocno ograniczona.

  • Czeska Szwajcaria

Park Narodowy Czeska Szwajcaria położony jest w północno-zachodnich Czechach, na Wyżynie Dieczyńskiej. Słynie z romantycznych wąwozów (Wąwóz Edmunda oraz Dziki Wąwóz), którymi można popłynąć na flisackich łodziach, imponujących formacji skalnych (Brama Pravcicka, Hrensko Brama), czy też punktów widokowych (Mariina skála, punkt widokowy Belvedere, Wieża Widokowa Růženka). To doskonałe miejsce, by aktywnie spędzić czas w otoczeniu przyrody.

  • Kościół św. Jerzego w Lukovej

Mimo, że z zewnątrz Kościół w Lukovej nie wyróżnia się niczym szczególnym, to jego wnętrze zapiera dech w piersiach. Wszystko za sprawą niecodziennej instalacji artystycznej, znajdującej się tam od 2012 roku. Pewien student, Jakub Hadrava, umieścił w kościele ponad 30 realistycznych rzeźb, przywodzących na myśl duchy. Rzeźby wykonane zostały z tkanin pokrytych gipsem, a przedstawiają wiernych, siedzących w kościelnych ławkach. Postacie te mają nawiązywać do Niemców sudeckich, którzy niegdyś zamieszkiwali wioskę. 

  • Zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy

Takim mianem określane są 3, położone niedaleko siebie miejscowości, słynące ze znanych na całym świecie uzdrowisk, a są to Karlowe Wary, Franciszkowe Łaźnie i Mariańskie Łaźnie. W tych otoczonych zielenią, klimatycznych miasteczkach, oprócz zabiegów zdrowotnych odwiedzający korzystają z pijalni leczniczych wód źródlanych, ośrodków sportowych oferujących tenis, jazdę konno czy wycieczki rowerowe oraz licznych wydarzeń kulturalnych

  • Ścieżki w koronach drzew

Na uwagę zasługują także nietypowe ścieżki spacerowe, usytuowane wysoko w koronach drzew. W Czechach znajduje się aż 5 tego rodzaju ścieżek, między innymi Stezka Krkonoše, Stezka Valaska oraz ścieżka w Lipnie. Same ścieżki w koronach drzew są często jedną z atrakcji większych parków rozrywki. Na terenie takich kompleksów znajdują się zwykle różnego rodzaju atrakcje dla najmłodszych, takie jak place zabaw, materiały edukacyjne, czy parki linowe, co czyni je doskonałym miejscem do spędzenia czasu, jeśli podróżujecie z dziećmi.

Opłaty drogowe w Czechach

Dojazd samochodem do Czech zwykle przebiega stosunkowo sprawnie i bezproblemowo. W zależności od miejsca, z którego ruszamy i dokąd się udajemy, możemy korzystać z autostrad lub dróg krajowych, które pozwalają na szybki dojazd do Czech. Zanim jednak przekroczymy granicę, warto wiedzieć, jakie istnieją opłaty drogowe w Czechach.

Aby poruszać się czeskimi autostradami, należy uiścić opłatę w formie winiety. Nie jest potrzebna żadna nalepka na szybę, wystarczy kupić winietę do Czech przypisaną do naszego numeru rejestracyjnego. Możemy tego dokonać przez internet, w jednym z wielu wygodnych serwisów przeznaczonych do zakupu winiet. 

Ceny winiet do Czech uzależnione są od okresu obowiązywania winiety oraz rodzaju paliwa, który napędza nasz pojazd. Z opłat zwolnione są motocykle oraz samochody elektryczne - lecz tylko te zarejestrowane w Czechach. Jeżeli posiadamy pojazd elektryczny zarejestrowany poza Czechami, należy uprzednio złożyć przez internet wniosek o zwolnienie z opłaty.

Podczas samochodowej wycieczki do Czech, poza opłatami za autostrady, zapewne będziecie musieli także uzupełnić paliwo. Nie ma powodów do obaw w tym zakresie - ceny paliw w Czechach nie różnią się znacząco od tych, które obowiązują na polskich stacjach. Za litr benzyny Pb95 zapłacimy ok. 37,67 CZK (6,52 zł). Litr oleju napędowego (ON) natomiast będzie nas kosztował ok. 35,86 CZK (6,21 zł).

Przepisy drogowe w Czechach

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony