Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

miesiąc temu  11.08.2022, ~ Administrator   

Podczas badań technicznych będą robić zdjęcia samochodu. I będzie drożej, jeśli się spóźnimy

Obecność pojazdu na badaniach technicznych (...) podlega dokumentowaniu fotograficznemu. W dokumentacji fotograficznej zamieszcza się wyraźne zdjęcie przedstawiające bryłę pojazdu na stanowisku kontrolnym do wykonywania badań technicznych wraz z tablicą rejestracyjną i zdjęcie przedstawiające wskazanie drogomierza oraz informacje dotyczące daty i godziny wykonania dokumentacji. (...) Dokumentację fotograficzną przechowuje się w stacji kontroli pojazdów przez okres pięciu lat od dnia przeprowadzenia badania technicznego.

To fragment projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym, który przyjęty już przez Radę Ministrów został skierowany do Sejmu do dalszych prac legislacyjnych. Z treścią projektu można zapoznać się tutaj.

Zmiany to przede wszystkim sporo nowych obowiązków dla diagnostów i właścicieli stacji - wykonywanie i przechowywanie zdjęć przez pięć lat. Projekt ustawy nie przewiduje za te nowe zadania dodatkowego wynagrodzenia. Kierowców natomiast zmartwi zapewne m.in. wyższa opłata w przypadku badania technicznego przeprowadzonego już po terminie.

Interesujące zmiany to m.in.:

- W przypadku przeprowadzenia okresowego badania technicznego nie wcześniej niż 30 dni przed wyznaczoną datą tego badania i nie później niż 30 dni po upływie wyznaczonej daty tego badania termin następnego okresowego badania technicznego ustala się, licząc od wyznaczonej daty tego badania.

- W przypadku gdy w ocenie właściciela lub posiadacza pojazdu istnieje uzasadnione przypuszczenie, że badanie techniczne zostało przeprowadzone z naruszeniem przepisów prawa, właściciel lub posiadacz pojazdu zgłasza diagnoście zastrzeżenia do przeprowadzonego badania technicznego bezpośrednio po jego wykonaniu (...) Ponowne badanie techniczne przeprowadza diagnosta, który wykonał badanie techniczne.

Ponowne badanie techniczne przeprowadza się w obecności pracownika Transportowego Dozoru Technicznego.

Opłatę za przeprowadzenie badania technicznego po wyznaczonej dacie przedsiębiorca prowadzący stację kontroli pojazdów pobiera niezależnie od opłaty za przeprowadzenie badania technicznego, w wysokości odpowiadającej 100% wysokości opłaty za przeprowadzenie badania technicznego.

Opłaty nie pobiera się za przeprowadzenie badania technicznego, dla którego wyznaczony termin badania technicznego upłynął w okresie: 1) czasowego wycofania pojazdu z ruchu zgodnie z art. 78a albo 2) uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, w związku z którym pojazd został poddany dodatkowemu badaniu technicznemu, albo 3) uszkodzenia pojazdu stanowiącego szkodę istotną.

No i wisienka na torcie:

Opłata za przeprowadzenie badania technicznego po wyznaczonej dacie oraz odsetki za zwłokę od tych opłat stanowią przychód Transportowego Dozoru Technicznego.

Cały projekt ustawy TUTAJ.

Czytaj także:
Serwis z Warszawy pokazał faktury! Podwyżka za gaz o 313%

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 50

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 8
  OBOJĘTNY
 • 4
  SMUTNY
 • 19
  WKURZONY
 • 14
  BRAK SŁÓW

Komentarze (13)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Michał 13 7 dni temu Wprowadzanie bezpodstawnych karbpo to żeby wyciągnąć od ludzi dodatkowe pieniądze. Co jeśli auto jest zepsute i je naprawiam albo stoi u mechanika? Niekiedy dłuższy czas z powodu braku części lub noezdiagnozowaniu problemu? Dlaczego w Niemczech przegląd jest raz na dwa lata, a u nas co roku? Dlaczego jest obowiązkowe OC którego nie można przerwać? W Niemczech, można wykupić sobie na pół roku, miesiąc itp. jako zwykły obywatel. Tu jest oczywiste wyciąganie pieniędzy od ludzi. I niech nikt nie pisze, że w pl można zawiesić OC. Bo raz na pięć lat to śmiech.to samo z kara za przegląd nie zrobiony w terminie. Nie jeżdżę autem to przegląd mi nie potrzebny. A samochód nie potrzebuje przeglądu do stania w miejscu. Ten kraj się robi coraz gorszy. Ogranicza się naszą wolność
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Mad max 12 miesiąc temu .niech dadzą kozdemu nowe auto co rok. To badania techniczne nie będą potrzebne. Tu szybką się tylko pieniędzy przez ten kraj.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ JACEK 11 miesiąc temu a badanie techniczne po czasie będzie wykonywane dwa razy dłużej i dwa razy dokładniej? To państwo tylko karać potrafi.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Normalny 10 miesiąc temuocena: 0%  Opłata za przeprowadzenie badania technicznego po wyznaczonej dacie oraz odsetki za zwłokę od tych opłat stanowią przychód Transportowego Dozoru Technicznego. Czyli jasno widać kto za tym stoi, całą tą szkodliwą instytucję trzeba natychmiast zlikwidować, bo przestaniemy jeździć jeszcze przed 2035 rokiem Największa patologia jest w przepisach dotyczących prowadzenia stacji i żadne przeglądy stacji są całkowicie niepotrzebne, to tylko wyciąganie pieniędzy
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ TEDI 9 miesiąc temuocena: 100%  Mam pytanie - co zmienią zdjęcia, - odp. NIC, tylko tyle że komisant nie przepchnie samochodu(wraka) na lawecie, a ze zdjęcia i tak nie będzie wynikało czy samochód jest sprawny. Czy jest jeszcze jakiś kraj (cywilizowany)na świecie który ma takie problemy z przeglądami samochodów, jaki ma Polski urzędnik.. Czy jest jeszcze taki kraj (cywilizowany) który ma takie problemy z serwisowaniem i utrzymaniem na bezpiecznym poziomie samochodów. Czy jest jeszcze taki kraj (cywilizowany) na świecie w którym policja służy tylko do uzupełniania budżetu państwa. Czy jakikolwiek kraj (cywilizowany) ma takie problemy z wyegzekwowaniem prawa jak Polska. Odp. Niema takiego "rządu" na świecie który nie posunąłby się do największej niegodziwości, kiedy zabraknie mu pieniędzy. Tylko idioci szanują "rząd" który wszystkich traktuje jak idiotów Kara za spóźniony przegląd to jest pomysł tdt, nie macie pojęcia do czego się jeszcze posuną.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Tomasz 8 miesiąc temuocena: 100%  Jest to ograniczanie wolności obywatela do posiadania. OC trzeba płacić co roku pomimo że motocykl lub auto stoi w garażu nieużytkowane, ale z tym nie problem. Natomiast aby zrobić przegląd to samochód musi być na tip top 100% sprawny i dojechać na stację. A przecież to jest niemożliwe gdy pojazd jest w remoncie lub poprostu na niego czeka. Państwo za posiadanie takiego pojazdu będzie za to karało obywatela gdy ten w przyszłości będzie chciał zrobić przegląd.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ JAnek 7 miesiąc temuocena: 100%  A mi to odpowiada. Za dużó jeździe zdezelowanych aut, których ruch zagraża nie tylko jego właścicielowi ale też innych. W MMM zginął na pasach kilkunastoletni chłopak bo samochód nie miał hamulców a był kilka dni po przeglądzie! Oczywiście diagnosta nie poniósł za to konsekwencji!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Gregor 6 miesiąc temuocena: 0%  Witam mam bisa którego remontuję już 3 lata a będę go jeszcze remantowałze 4 lata i co w rakim przypadku ktoś odpowie
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ sss 5 miesiąc temuocena: 100%  brakuje na rozdawnictwo lumpom (czytaj elektoratowi) to durne pomysły przychodza do głowy...***** ***
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Lesio 4 miesiąc temuocena: 50%  Kara za przybycie na przegląd np. rok po terminie ? ktoś się z chujem na łby pomieniał .
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ MAXIM 3 miesiąc temu Zrobią tak,że znów stacje będą państwowe
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kierowca 2 miesiąc temu Diagnosta nie ma znaleźć coś tylko konkretną usterkę powodującą wyeliminowanie pojazdu z dalszej eksploatacji i na pewno nie według uznaniowości diagnosty.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Lic 1 miesiąc temuocena: 0%  Sami sobie niedługo będą sprawdzać samochody bo nie będzie stacji i diagnostów. Albo diagnosci będą robić na złość i będą wszystkim negatywy dawać bo zawsze coś się znajdzie;)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony