Warto wiedzieć

Chemia w warsztacie

Warto wiedzieć

Wydarzenia

ponad rok temu  27.09.2018, ~ Administrator   

Proces przechowywania surowców i towarów w logistyce
Strona 1 z 2

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne oraz duże firmy handlowe powinny dysponować wyodrębnioną powierzchnią magazynową. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności magazyny mogą wyglądać różnie, gdyż przedsiębiorcy dostosowują je do swoich potrzeb. Nowoczesne systemy przechowywania w doskonale wyposażonym magazynie poprawiają sprawność systemów logistycznych ułatwiając pracę logistykom i magazynierom.

Magazynowanie jako element systemu logistycznego

Logistyka to dziedzina wiedzy w zakresie procesy planowania, realizacji i kontroli przepływu surowców i towarów, w tym materiałów i produktów gotowych do sprzedaży. Cały proces zarządzania gospodarką magazynową i transportem powinien być sprawny i efektywny, aby zapewnić przedsiębiorstwom konkretne zyski. Dobra organizacja magazynu jest tutaj podstawą prawidłowego funkcjonowania tego procesu uwzględniając regularny łańcuch dostaw. Dlatego optymalna budowa magazynu, wyposażenie i właściwe zarządzanie to podstawowe czynniki decydujące o dobrej gospodarce magazynowej.

Budowa i wyposażeniu magazynu

Ogromne powierzchnie magazynowe należy właściwie zagospodarować i zorganizować tak, aby łatwo odnaleźć i przetransportować dane partie materiałów, a następnie zapewnić im sprawny i bezpieczny załadunek. Funkcjonalne magazyny spełniają pewne warunki niezbędne do przechowywania materiałów czy surowców. Dlatego podczas ich wyposażania warto wziąć pod uwagę rodzaj przestrzeni magazynowej oraz jego infrastrukturę organizacyjno-informatyczną.

Rodzaje przestrzeni magazynowych

Uwzględniając kryteria lokalizacji składowania można wyróżnić magazyny zamknięte, półotwarte i otwarte. Kolejnym ważnym czynnikiem są uwarunkowania klimatyczne, które wiążą się bezpośrednio z rodzajem składowanego towaru. Magazyn o przestrzeni zamkniętej stanowią hale, budynki i zbiorniki zamknięte, półotwartą tworzą wiaty magazynowe, a otwarte magazyny to tzw. składowiska otwarte.

Funkcja magazynu w procesie logistycznym

W prawidłowo zorganizowanym systemie logistycznym magazyn spełnia kilka kluczowych funkcji. Ma na celu koordynację wielkości popytu i podaży zmniejszając jednocześnie koszty transportu, co wiąże się z częstotliwością dostaw. Działania logistyczne wspomagają procesy produkcyjne, a także marketingowe, gdyż pozwalają gromadzić zapasy lub tworzyć zestawy przeznaczone do promocji. Na stronie fami.com.pl udostępniono najnowsze systemy do przechowywania i składowania wyrobów gotowych.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony