Warto wiedzieć

Klimatyzacja

ponad rok temu  17.03.2020, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz: ozonowanie to dziś najlepszy sposób dezynfekcji

- Nauka wielokrotnie wykazała, że wirusy są bardziej wrażliwe niż bakterie, a wśród wirusów najbardziej wrażliwe są te, które mają osłonkę lipidową na zewnątrz. Do nich należy SARS-CoV-2. Jeśli cokolwiek zmienimy w tej osłonce, wirus traci możliwości infekcji. Ozon niszczy nowego wirusa. Ozonowanie wnętrza samochodu jest na dziś bardzo dobrym i rozsądnym rozwiązaniem w warsztatach samochodowych - mówi w rozmowie z portalem warsztat.pl prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, czołowy polski entomolog, prowadzący szkolenia w zakresie ozonowania.

Ozonator, będący na standardowym wyposażeniu wielu warsztatów, może być w dobie pandemii koronawirusa szczególnie przydatnym urządzeniem. Docierają do nas informacje, że firmy zajmujące się dystrybującą tych urządzeń odnotowują duże zainteresowanie w ostatnich dniach.

- W mojej ocenie ozonowanie to najlepszy na dziś sposób dezynfekcji samochodu, który trafia do warsztatu. Są oczywiście dostępne metody chemiczne. Taka dezynfekcja, przeprowadzana za pomocą chusteczek, nie zawsze jest jednak dokładna. Dość łatwo przeoczyć pewne zakamarki w samochodzie. Ozon jest gazem i wnika wszędzie! Bardzo skutecznie oddziałowuje - dodaje prof. Ignatowicz.

Przy użyciu najpopularniejszych, 5-gramowych urządzeń, prof. Igantowicz zaleca 20-minutową procedurę. - Warto, bo nigdy nie wiemy wszystkiego o samochodzie, który dostajemy do naprawy. Mogły tam przebywać różne osoby, auto mogło przyjechać prosto zza granicy -

dodaje nasz rozmówca.

Jak przekonuje prof. Ignatowicz, nowy SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, otoczonym dodatkową osłonką lipidową, o budowie bardzo podobnej do SARS-1 koronawirusa, który wywołał epidemię w 2003 r. Wtedy wykazano, że ozon niszczy koronawirusa SARS-1 (potwierdza to 17 opublikowanych prac naukowych), a wstępne wyniki badań prowadzonych w Institute of Virology, Hubei (Chiny) potwierdzają, że ozon niszczy nowego SARS-CoV-2.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
 • ~ oznowanie 14 ponad rok temu https://stopowadom.pl...
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Dezfekcja 13 ponad rok temu Dezynfekcja Warszawa
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ oooo 12 ponad rok temu Olek Kwiatek Ten pan prowadzi szkolenia,ale uwaga!!! Zaden Urzad Marszalkowski nie certyfikuje tych szkolen. Nie mowie,ze szkolenia sa zle,ale certyfikaty tego pana nie daja zadnych uprawnien do wykonywania czynnosci w innym kraju!
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Andrzej 11 ponad rok temuocena: 100%  Polecam przeczytać również ten artykuł o ozonowani samochodów: https://ozonmed.pl/ozonatory/s...
  oceń komentarz 1 0 komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Franciszek 10 ponad rok temu Tak, polecam zapoznać się z artykułem z 8.2020: Ozon skuteczny w dezynfekcji koronawirusów - potwierdziły badania: https://naukawpolsce.pap.pl/ak...
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Mariusz 9 ponad rok temu PiotrB , prof. Ignatowicz część swojej kariery poświęcił na pracę z ramienia ONZ nad badaniem wpływu różnego rodzaju gazów - np. rodzajów broni biologicznej na środowisko - motylki , tak jak to ktoś z Was niżej napisał :) Między innymi w Iranie i innych krajach . Ma ogromną wiedzę na ten temat , wątpię czy ktokolwiek inny w Polsce może się z nim równać. Entomologia to nie tylko robaki, ale wszystko co z nimi związany, środki zwalczania, choroby itd . Jako słuchacz Pana Profesora naprawdę zapewniam, że jest to człowiek bardzo wysokiej klasy, który nie rzuca słów na wiatr i można mu z całą pewnością ufać . Pozdrowienia
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Marcin 8 ponad rok temuocena: 100%  Ponieważ w komentarz pojawiły się wątpliwości co do tego, czy ozonowanie niszczy wirusa, czy nie, to proponuję poza tym wzmocnić odporność organizmu: https://magiazdrowia.com.pl/ja... poprzez właściwie dobraną dietę. Naprawdę warto - samym jedzeniem możemy dużo zdziałać. Co oczywiście nie znaczy, że należy rezygnować z pozostałych działań mających na celu zabezpieczenie i ochronę przed wirusem,
  oceń komentarz 1 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Antoni 7 ponad rok temuocena: 25%  Tylko pogratulować - profesor entomolog (zajmuje się życiem motyli) jako specjalista i autorytet w dziedzinie wirusologii czy mikrobiologii... Dobrze, że nie etymolog (językoznawca).... także mogło być gorzej. Niestety wiele inne, bardziej autorytatywne źródła przynajmniej wyżej przytoczonych tez nie potwierdzają, a nawet zdarza im się twierdzić dokładnie coś odwrotnego... - w jednym jednak są zgodne: OZONOWANIE (na obecnym etapie wiedzy i znajomości tego drobnoustroju) NIE MOŻE BYĆ TRAKTOWANE JAKO SPOSÓB DEZYNFEKCJI DZIAŁAJĄCY NA KORONAWIRUSA (powodującego właśnie SARS-2.
  oceń komentarz 1 3 komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ PAW 6 ponad rok temuocena: 100%  http://www.triroc.com/sunnen/t... myślę że trzeba opierać się na wynikach badań a nie gdybań profesorów. Gdyż wg badań Ozon zabija SARS - czyli też nowego wirusa . A myślę że badania jednak nie kłamią.
  oceń komentarz 4 0 komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ PiotrB 5 ponad rok temuocena: 40%  https://www.medonet.pl/koronaw... według cytowanego w tym artykule profesora zajmującego się owadami ozon działa na koronawirusa. Według lekarza, który jest wirusologiem nie działa. Pozdrawiam
  oceń komentarz 2 3 zgłoś do moderacji
 • ~ Ciekawska Andzia 4 ponad rok temu Przydatne informacje dotyczące ozonowania znalazłam na https://prusator.pl/oferta/... Chyba nie każdy warsztat samochodowy posiada profesjonalny ozonator, czym się różnią te zwykle od tych firmy Trioxygen?! Czy nie ma to znaczenia?!
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Klaseba 3 ponad rok temu Dobrze by było, aby warsztaty wprowadziły tą usługę dla swoich klientów. Szczególnie w takich czasach.
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Delfin 2 ponad rok temu Zatem warto zapobiegać....
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Manika 1 ponad rok temu Bardzo cenne wskazówki. Warto się zastosować https://themepalace.com/users/...
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony