Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

22 dni temu  01.10.2021, ~ Administrator   

Przygotowanie samochodu przed sezonem zimowym

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej słońce ustępuje miejsca deszczowym chmurom, dzień staje się krótszy, a na drogach zalegają liście. Okres jesienny to również moment, w którym powinniśmy zastanowić się nad przygotowaniem samochodu do zimy.

Sama jesień nie wymaga specjalnych przygotowań, jeżeli chodzi o nasze pojazdy, ale jest oznaką, że lada moment temperatury spadną poniżej zera, a na drogach pojawi się biały puch. Zimowy czas daje się mocno we znaki naszym pojazdom. Jak zatem przygotować samochód do trudnych warunków panujących w trakcie tej pory roku?

Korzystając z ciepłych i słonecznych jesiennych dni, warto dokładnie umyć samochód i pomyśleć nad zabezpieczeniem karoserii oraz elementów gumowych, takich jak uszczelki drzwiowe. Na rynku dostępne są woski do karoserii oraz preparaty do zabezpieczania elementów gumowych. Aby nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki, schodząc zimowym rankiem do samochodu, sprawdźmy stan akumulatora oraz wartość ładowania przez alternator. Coraz częściej akumulatory wyposażone są w tzw. oczka kontrolne, dzięki którym możemy sprawdzić ich stan. W razie potrzeby akumulator należy podładować prostownikiem lub wymienić.

Akumulator to podstawa sprawnego rozruchu, szczególnie po mroźnej nocy. Przy ujemnych temperaturach cały układ rozruchowy spełnia bardzo ważną rolę. Migająca spiralka w kolorze pomarańczowym na desce rozdzielczej to najczęściej oznaka przepalonej świecy żarowej w silnikach wysokoprężnych. Zadaniem świecy żarowej jest ogrzanie komory spalania w silnikach Diesla. Mimo swoich niedużych rozmiarów świeca żarowa spełnia bardzo ważną rolę. Nowoczesne silniki Diesla mogą zostać uruchomione bez żadnej sprawnej świecy, jednak wymiana wadliwych świec nie powinna być przekładana. Niewymieniana przez długi czas niesprawna świeca może być trudna do wyciągnięcia, a koszt jej wymiany może być o kilkaset złotych wyższy niż w przypadku świecy wymienionej na czas.

Przy skrajnie niskich temperaturach w zbiorniku z olejem napędowym może wytrącić się parafina, która skutecznie unieruchomi pojazd. Ochroną przed paliwem niskiej jakości jest filtr paliwa. W silnikach wysokoprężnych powinno się go wymieniać co drugą wymianę oleju, mimo że producenci pojazdów zalecają coraz dłuższe okresy między wymianami.

Zimowe dni są bardzo krótkie, a opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu nie są niczym rzadkim. Warunki do jazdy są trudne, więc aby zapewnić sobie dobrą widoczność, należy sprawdzić oświetlenie pojazdu oraz stan piór wycieraczek. Absolutną koniecznością jest wymiana opon na zimowe. Ta pora roku jest zdecydowanie najtrudniejsza nie tylko dla pojazdów, ale przede wszystkim dla kierowców. Kiepskie warunki na drogach, błoto pośniegowe zalegające na jezdniach oraz ujemne temperatury mogą skutecznie komplikować podróżowanie. Można się jednak do tych warunków przygotować, aby nic nas nie zaskoczyło. 

Tagi: MaXgear,

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony